Kimyasal peeling işlemi, bir çeşit deri soyma işlemidir. Deri soyma işleminde amaç, cilt sıkılaşmasını sağlamak, cildin zamana bağlı negatif bozulmalarını gidermektir. Bu işlem birtakım kimyasal maddelerle yapılır. Bu amaçla; glikolik asit, laktik asit ve AHA dediğimiz ‘Alfa Hidroksi Asit’ kullanılır. Kullanılan bu asitler meyve ve diğer besinlerden elde edilir. Örneğin:

  • Glikolik asit; üzümden,
  • Sitrik asit; limondan,
  • Malik asit; elmadan,
  • Laktik asit sütten elde edilir. (Kleopatra’nın dillere destan süt banyosunun kaynağı budur.)

Kimyasal peeling işlemi neden yapılır?

Peeling, cildi daha pürüzsüz hale getirmek, donuk ve mat görüntüyü ortadan kaldırmak amacıyla uygulanır. Derinin ölü tabakası atılırken alt tabakanın onarılmasını sağlanır.

Peeling, kimyasal maddeler dışındaki yöntemlerle de yapılabilir. Örneğin lazerlerle ve peeling için üretilen bazı cihazlarla da uygulanabilir. Peeling ne ile yapılıyorsa ismi de ona göre değişir. Kimyasal peeling,  kimyasal maddelerin kullanıldığı peeling türüdür. İçinde kimyasal kelimesi geçince temkinli yaklaşılabiliyor. Ancak kimyasal maddelerden kastımız meyvelerden ve bitki özlerinden elde edilen asitlerdir. Bu yüzden kimyasal sözcüğünden korkmamak gerekir. Tamamen organik kökenli maddelerdir. Cilt bakımı için gerekli oligopeptitlerin ve meyve özlerinin kullanıldığı, aslında tamamen organik maddelerden elde edilen karışımlardır.

Kaç çeşit peeling vardır?

“Peelingler; yüzeysel, orta ve derin olarak 3 farklı uygulama çeşidiyle yapılır. Yüzeysel peeling derinin sadece üst tabakasının (epidermis) bir kısmının soyulmasıdır. Epidermisin orta tabakasına kadar soyulma yapılacaksa orta peeling, papiler dermise kadar uzanıyorsa derin peeling uygulanır.”

Hangi çeşit peeling uygulanacağı, hangi tür asitin kullanılacağı ve nereye ne işlem yapılacağı tamamen cilt doktoru tarafından birlikte görülerek değerlendirilmelidir. Kişinin ihtiyacına göre hangi derinlikte işlem yapılacağına ve hangi peeling çeşidinin uygulanacağına cildiye uzmanı karar verir. Örneğin hastanın akne izi (skarı) varsa yüzeysel peeling’ten fayda görmez; derin peeling uygulanmalıdır. Ciltteki matlaşma, cildin donuk görüntüsü amacıyla bu işleme başvurulmuşsa yüzeysel peeling’ten yararlanmak yeterli olur.

Peeling uygulaması için bir yaş kısıtlaması yoktur. Her yaş gurubuna rahatlıkla uygulanabilir.

Kimyasal peelingin zararları, riskleri, yan etkileri nelerdir?

Peelingin bazı komplikasyonları olabilir. İşlem sonrasında ciltte hiperpigmentasyon dediğimiz renk kararmaları görülebilir. Bu yüzden hasta seçimine dikkat etmek ve cilt yapısının hangi ürüne uyumluluk sağlayacağını bilmek gerekir. Bunun yanında kişinin kullanılan maddeye karşı alerjisi olmaması önemlidir. Bu yüzden bu tür uygulamaların kesinlikle uzman doktorlar tarafından yapılması şarttır. Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonların bertaraf edilebilmesi için mutlaka cilt doktoru sıfatını almış uzmanlara tedavinizi yaptırın.

Kimyasal peeling işlemi ne için yapılır?

  • Akneli ciltlerde
  • İnce kırışıklıklarda
  • Lekelerin tedavisinde
  • Donuk ve mat ciltlerde peeling uygulaması yapılabilir. Peeling, uygulaması son derece kolay bir tekniktir. Cilt estetiği açısından son derece kolay olan bu uygulama ile bir cilt bakımı uygulamasını da beraberinde yaptırmanızı tavsiye ederim.

Kimyasal peeling işlemi uygulanışı

Peeling uygulaması kolay ve zahmetsiz bir iştir. Hastayı zorlamaz. Önce cildin işlem yapılacak bölgesi temizlenir. Temizlendikten sonra hangi tür kimyasal peeling uygulanacaksa uygulanır. Kullanılan maddenin özelliğine göre ciltte durma süreleri vardır. Kimisinde 2 dakika yeterli olurken bazılarının 10 dakika beklemesi gerekebilir. Peeling’den sonra besleyici kremlerden sürüp güneş koruyucu ekliyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz. İşlem süresi ortalama 10-15 dakikadır.

Kaç seans kaç gün arayla uygulanır?

Peeling toplamda 6-8 seans kadar uygulanabilir. Önce haftada bir uygulanır. Daha sonra (örneğin ilk 3-4 uygulamadan sonra) aradaki zaman iki haftada bir şeklinde seyreltilir.

Herkese yapılabilir mi?

Kimyasal peeling uygulamasında yaş sınırlaması yoktur. Herkese yapılabilir.

Ağrı yapar mı?

Ağrılı bir işlem değildir.

Uygulama sonrası nelere dikkat edilmeli?

Cildin güneşten korunması ve onarıcı bakımların uygulanması yeterlidir.

Uzm. Dr. Kadriye AKAR
Dermatoloji Uzmanı

Comments are closed