Tüm Yazılarımız, YAZILI BASINDA BİZ

Böceğin Isırdığı Yere Kolonya Sürülmesi Yanlış-Habertürk

Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Akar, böcek ısırmalarına karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili bilgiler verdi.

Basit bir sivrisinek ısırığından akrep sokmalarına kadar geniş bir yelpazedeki ısırmaların bir kısmının çok önemsiz olduğunu belirten Akar, şiddetli alerjik reaksiyonlara yol açabilen bazı ısırıkların önem arz ettiğini dile getirdi.

Bazı böcek ısırıklarından bir hafta sonra bile ciddi alerjik reaksiyonların ortaya çıktığını söyleyen Akar, böcek ısırığına bağlı yaralı enfeksiyonlar ve ciltteki enfeksiyonların kişilere ciddi rahatsızlıklar verdiğini anlattı. Isırıklar sonucunda yanlış uygulamalar yapabildiğini hatırlatan Akar, “Böcek ısırmasına maruz kalan bazı kişiler bir hekime başvurmak yerine kolonya sürerek bunu gidermeye çalışıyorlar. Yapılan en büyük yanlışlardan biri budur.” dedi.

böcek 01

Genellikle köy yerlerinde hayvan besiciliği ile uğraşan kişilerin ısırmalarda karşı karşıya kaldıklarını bildiren Akar, “Isırmadan dolayı bir takım enfeksiyonların vücuda bulaşmasından kaynaklanan ensefalit enfeksiyonlarından tutun da basit deri enfeksiyonlarına kadar enfeksiyonlara aracılık ediyor.” diye konuştu.

böcek 02

Enfeksiyonun yanında bir takım alerjik reaksiyonların ortaya çıkabildiğini ifade eden Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Akar, şu bilgileri verdi: Böcek ısırmasının olduğu yerde lokal şişme, kızarıklık gibi reaksiyonlar görülebilir. Bunun yanı sıra anaflaktik şok denilen vücutta kas krampları, tansiyon düşüklüğü, midede kasılmalar ve midede bulantılar gibi anaflaktik yan etkiler ile karşılaşılabilir. Bu nedenle böcek ısırıklıklarına karşı tedbir almak gerekir.

böcek 03

Isırıklara karşı alınması gereken tedbirler konusunda da uyarılarda bulunan Akar, piknik alanı gibi yerlerde, giysilere dikkat edilmesini istedi. Vücudu kapatacak giysiler giyilmesi gerektiğini hatırlattı ve “Parlak giysilerden kaçınılması, çiçek kokusu gibi kokulardan uzak kalınması gerekiyor. Ayrıca yiyecek ve içeceklerin üstünün açık kalmaması lazım. Özellikle yaz aylarında seyahat ederken araba camlarının açık olmasından dolayı bu olaylar ile sık karşılaşılıyor. Evlerde de açık olan kapı ve pencerelere sineklik takılmalı.” dedi.

Akar, dikkate alınmayan bazı ısırıkların aşırı kızarıklığa, kaşınmalara ve o bölgede yerel enfeksiyonlara yol açabildiğini vurguladı.

Kaynak: Habertürk