Gençlik aşısı; cildin ihtiyacı olan, nem kapasitesini arttırmaya yönelik hyalüronik asit, amino asitler ve bazı minerallerin enjekte edilmesi işlemidir. Gençlik aşısında amaç, cildin nemlenmesini arttırarak, daha ışıltılı ve canlı görünmesini sağlamaktır. Ayrıca zamanla kaybolan esneklik geri kazandırılır. Cilt daha genç, taze ve canlı görünür.

Hyalüronik asit, aminoasitler ve minareller; enjeksiyonla ya da dermapenle cilt altına yedirilir. Uygulanan maddelerden en yenisi somon DNA’sıdır. Somon DNA somon balıklarından elde edilen ve içerisinde birtakım aminoasitlerin olduğu mezoterapi ürünüdür. Bunların enjeksiyonu sayesinde zamanla cildimizden eksilen maddelerin bir nevi geri konulması amaçlanır. Aynı zamanda cilt altındaki fibroblastları aktive ederek kollajen salınımı artar ve cildin daha elastik, daha canlı görünmesini sağlar.

Gençlik aşısının güzel yanlarından bir tanesi de güneşin zararlı etkilerinden korumasıdır. Genellikle yüze yaptığımız bir uygulama olan gençlik aşısı el bölgesine de yapılabilir.

Gençlik aşısı nasıl yapılır?

Gençlik aşısı enjeksiyonla ve dermapen ya da dermaroller dediğimiz malzemelerle yapılabilir. Dermapen, ucunda iğneler olan ve motor gücüyle çalışan bir cihazdır. Ciltte küçük delikler açarak ürünün emilimini sağlar. Amaç ürünün cilt altına en iyi şekilde yedirilmesi olduğu için dermapen ve dermaroller’da çok sayıda iğne olması bize avantaj sağlıyor. Dermaroller’ın dermapen’den farkı elektrik gücüyle çalışmamasıdır.

İşlemden önce cilt dezenfekte edilir. Lokal anestezik kremler uygulanabilir. Kremin nüfus etmesi için yaklaşık 20-30 dakika beklenir. Biz uygulamayı yaparken hem enjeksiyon hem de dermapen kullanmayı tercih ediyoruz. 10 -15 dakika süren işlemin ardından uygulamayı sonlandırıyoruz.

Kullanılan ürünler birbirleriyle birleştirilebilir. Örneğin tek seansta somon DNA’sı uygulayabildiğimiz gibi aynı seans içerisinde hyalüronik asitle karıştırıp uygulayabiliyoruz.

Kaç seans yapılır? Ne sıklıkla uygulanır?

Gençlik aşısı genelde 15 gün arayla yapılan 4 seansla yeterli olacak bir işlemdir. Daha sonra senede bir kür uygulanmasını tavsiye ederiz.

Ağrı ve acı yapar mı?

İğne ile yapılan bir işlem olduğu için acı eşiği yüksek olmayan hastalarımız acı hissedebilir. Bu hastalara işlemden önce lokal anestezik krem uygulayarak bu sorunu ortadan kaldırıyoruz. İşlemden sonra herhangi bir acı ve ağrı duyma durumu söz konusu değildir.

İşlem ne kadar sürer?

İşlem süresi 10-15 dakika, anestezi süresi ise 20-30 dakikadır. Yani toplam 30-45 dakika süren bir işlemdir.

Kimlere yapılır?

Kadın erkek herkese uygulanabilir. Yaş olarak tabi ki 30’lu yaşlardan sonra uygulanması daha uygundur.

Gençlik aşısı sonrası ne yapılmalıdır?

İşlemden hemen sonra normal hayata kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sadece ilk 6 saat yüzünü yıkamamalısınız. Uygulanan ürünün ciltte daha iyi etki göstermesi açısından bu önemlidir. Ertesi gün makyaj yapabilirsiniz.

Dr. Kadriye Akar

Comments are closed