Nevüs, vücudumuzda deriden kabarık kubbe şeklinde ya da deriyle aynı hizada ve renk koyulaşması şeklinde (melanositik nevüs) görülen deri değişimleridir. Halk arasında ‘ben’ olarak bilinirler.

Nevüs, genellikle genetik faktörlere dayalı ortaya çıkar. Vücutta 50 yaşına kadar çoğalma eğilimindedirler. Vücudun her bölgesinde nevüs çıkabilir. Nevüslerde ön değerlendirme önemlidir. Kötü huylu ben olma şüphesi varsa dermatoskop dediğimiz cihazla tanısı konulabilir. Kötü huylu olanların vücuttan temizlenmesi gerekir. Özellikle ‘melanositik’ nevüs olan hastalar koyu renkten dolayı güneşi çok hızlı bünyelerine çekebilirler. Güneşli havalarda koyu renkli kıyafetler giydiğimizde bunalmamızın nedeni koyu renklerin güneşi çekme özelliğidir. Koyu renkli ben de güneş ışınlarını daha fazla çeker ve kanserleşme riski artar. Bu yüzden tedavi edilmesi önem arz eder. Kanser riski taşıyan benler diye bilinenler işte bu koyu renkli benlerdir. Öte yandan kanserleşme genetik faktörlerle de ilgilidir.

Doğuştan ortaya çıkabildiği gibi, sonradan da vücutta görülebilirler. Sonradan ortaya çıkan benler, mikroskop altında incelenmek suretiyle farklı gruplara ayrılırlar. Bunlar;

  • Junctional
  • Intradermal
  • Compound adı verilen, deri yüzeyiyle aynı hizada ya da kubbemsi kabartılardır.

Doğuştan ortaya çıkan benler, melanokistik nevüsler olarak adlandırılır. En sık bilineni konjenital melanokistik nevüstür. Çapı 1,5 cm-4 cm arası benler normalden büyüğe adlandırılırken, 1,5 cm’den küçük olanlara ‘küçük nevüsler’, 4 cm’den büyük olanlara ‘dev nevüsler’ denir

Lazer İle Nevüs (Ben) Tedavisi

Nevüslerin tedavisinde cerrahi işlem yapılabileceği gibi lazer tedavisi de uygulanabilir. Tedavide önemli olan şey ben alma işleminden sonra iz kalmamasının sağlanmasıdır. Özellikle vücudun görünen yerlerinde iz kalması hiç kimsenin isteyeceği bir durum değildir. Bu yüzden işlem cerrahi yöntemle de yapılsa diğer yöntemler de kullanılsa iz bırakmamaya dikkat edilmelidir.

Günümüz teknolojik gelişmeleri, cildimizin tedavi edilmesiyle ilgili son derece elverişli koşulların hazırlanmasını sağlamıştır. Lazer yöntemiyle benler, son derece kolay bir şekilde, iz kalmadan alınmaktadır.

Ben Alma İşlemi (Cerrahi Müdahale)

İşlem öncesi lokal anestezi ile ben bölgesi uyuşturulur. Bölgenin temizlenmesinin ardından kesilerek ben alınır. Daha sonra kesilen bölge sütur atılarak kapatılır. Ameliyathane ortamı gerektirmese de bu işleme ‘ben ameliyatı’ demek, doğrudur. Sonuç olarak, cerrahi bir işlemdir.

Cerrahi yöntem ile ben alma ameliyatının handikapı; kesi yapılıp sütur atıldığı için ince bir çizgi izi kalabilmesidir.

Dr. Kadriye Akar

Comments are closed