Ciltte kızarıklıklarla kendisini belli eden pişik, korunması sanıldığı kadar da zor değil. Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Akar önerilerini Bebeğim ve Biz için anlattı.

En sık görülen cilt sorunlarından biri olan pişik, bebekleri huzursuz eder. Pişik nedeniyle oluşan yanma hissi bebeklerin sık sık uykularından uyanmalarına neden olur. Bu nedenle pişik oluşumunu önlemek için sık sık alt değiştirmek ve her bez değişiminden sonra dermatolojik pişik kremi uygulamak gerekir. Dermatolog Dr. Kadriye Akar gece uykusundan önce bebeklerin mutlaka altlarının değiştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Pişik Nedir?

Pişik çoğunlukla bez bölgesi, kol altı ve boyun gibi kıvrım bölgelerinde görülen, ciltte kızarıklıklarla seyreden ve bebeği huzursuz eden deri hastalığıdır. Ciltte kızarıklıklar şeklinde başlar. Zamanla derinin tahriş olmasıyla birlikte bakteri ve mantarlar bu bölgelere yerleşir ve pullanmalar meydana gelir. Tedavi edilmezse deride açık yaralar oluşabilir.

Gece Uykusundan Önce Bezi Değiştirin

Bebeğinizin bezini gece uyutmadan önce değiştirin. Bu sayede bez bölgesi tüm gece boyunca nemli kalmamış olur. Bebeğin bulunduğu ve uyuduğu ortamı aşırı sıcak tutmayın. Sıcağa bağlı terlemesi özellikle kıvrımlı bölgelerinde tahriş meydana getirebilir. Bu da bebeğinizin huzursuz olmasına ve uyku düzeninin bozulmasına yol açar. Ayrıca vücudunun temiz tutulması amacıyla sık banyo yaptırılması bazen bebeğin cildini tahriş ederek zarar verebilir. Cildin yüzeyinde bulunan ve cildi koruyan yağ tabakasının deterjan etkili sabun ve vücut temizleyicilerle temizlenmesi halinde cilt daha çabuk tahriş olur ve enfeksiyonlara açık hale gelir. Bu nedenle bebeğin yıkanması sırasında derisini tahriş etmeyen sabun veya jeller tercih edilmelidir.

Pişiğin Oluşmaması İçin Bunlara Dikkat Edin

Pişiğin oluşmaması için deride aşırı nemlenmeye müsait olan bölgelerin öncelikle kuru tutulması gerekir. Temizlik sonrası derinin iyice kurutulması ve cildi onarıcı çinko içerikli kremler sürülmesi önerilir. Uzun süre ıslak kalmaya bağlı gelişen pişiklerin ortadan kaldırılması bazen zor olabilir. Bu nedenle bebeklerin altlarının kuru kalmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca kakasını yaptıktan sonra hemen altının yıkanarak temizlenmesi gerekir. Bebeğin ishal gibi nedenlerle sık kaka yapması veya ek besinlere başlandığında karbonhidrattan zengin beslenmesi durumlarında da pişik oluşabilir. Pişiğin gelişmemesi için bebeğin altının sık değiştirilmesi ve kaka yaptıktan sonra temizliğinin ıslak mendil yerine ılık su ile yapılması cildi koruma açısından daha doğru olur. Bebeğin altı temizlendikten sonra deriyi korumak için pişik kremlerinden ve doğal yöntemlerden faydalanılabilir.

Categories:

Tags:

Comments are closed