Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, ensenin üst kısmında bulunan ve dökülmeme özelliğine sahip sağlıklı saç köklerinin lokal anestezi altında dökülme meydana gelen bölgeye tek tek ekilmesi işlemine denir.

Saç ekimi öncesi yapılması gerekenler;

Saç ekimi işleminden 1 hafta önce alkol ve kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalıdır. Çay ve kahve tansiyonu yükselteceği; sigara ise kan dolaşımını olumsuz etkileyeceği için kullanılmaması önerilir. Saç ekim merkezine gitmeden önce saçlarınızı tıraş ettirmenize gerek yoktur. Saç ekimine uygun şekilde merkezde saç tıraşınız yapılacaktır.

Saç ekimi kaç saat sürer?

Saç ekim uygulaması yaklaşık 4-5 saat sürer. Bu süre ekilecek bölgeye göre farklılık gösterebilir. Tüm işlem boyunca sabit pozisyonda durulmaz. Gazete, dergi okuyabilir; televizyon seyredebilir. Mola vererek tuvalet ve yemek ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

FUE Tekniği nedir?

FUE tekniği ense bölgesinden tek tek saçların alınarak dökülen bölgeye iz bırakmadan ekilmesi işlemidir. Saç kalınlığına ve greft boyutuna göre hazırlanan aletlerle kanallar açılır. Özel pensetlerde saç kökleri zedelenmeden yerleştirilir. Eski tekniğe göre çok daha estetik ve iyileşme süresi kısa olan uygulama ile konforunuz daha üst seviyeye çıkarılmıştır. Saç ekiminde mutlaka hangi tekniğin kullanıldığını öğreniniz.

Saç ekimi sonrası neler yapılmalı?

Saç ekilmesi sonrasında kronik bir ağrı görülmez. Sadece ilk günler hassasiyetten dolayı ağrı hissedilebilir; bu da gayet doğaldır. Saçlar 3 gün sonra hekiminizin önereceği özel şampuanla yıkanır. 15 gün boyunca her gün bu ürünle yıkama yapılmalıdır. Daha sonra istediğiniz şampuana dönebilirsiniz. Konuyla ilgili talimatları hekiminiz size verecektir.

  • 1 ay boyunca futbol, halter gibi ağır ve travmaya müsait sporlar yapılmamalıdır.
  • Ağırlık kaldırılmamalıdır.
  • Sauna ve hamama girilmemelidir.
  • Saç köklerinin çıkma evresinde minik sivilceler çıkabilir. Daha sonra kendiliğinden geçer.
  • Kıl dönmesi sorunuyla karşılaşılmaz.

Saçlar ne zaman çıkmaya başlar?

Ekilen saçlar 3-4 ay sonra 1-1,5 cm boyutunda çıkmaya başlar. 6-7 ay sonra ise tamamen uzar.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Ense bölgesindeki sağlıklı saç köklerinden alındığı için yeniden dökülme olmaz. Erkeklerde saç dökülmesinin en önemli nedeni androjenik hormonlardır. Ense bölgesindeki saçlar bu hormondan daha az etkilenir.

Her dermatolojik uygulamada olduğu gibi, saç ekim uygulamasında da mutlaka uzman hekim kontrolünde saç ekimi yapan merkezleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde oluşabilecek komplikasyonların tedavi süreci çok daha zor olacaktır.

Comments are closed