Vitiligo deride yer yer beyaz plaklar şeklinde karşımıza çıkan nedeni belli olmayan hastalık grubundandır. İmmun sistemdeki bir bozukluktan kaynaklandığı düşünülmektedir. Vücuttaki immun sistem bozukluğu neticesinde derinin rengini veren melanosit dediğimiz hücreler yer yer haraplanır. Otoimmun bir hastalık olduğu için beraberinde başka hastalıkların olup olmadığı da araştırılmalıdır. Örneğin vitamin b12 eksikliği, tiroit iltihaplanmaları, şeker hastalığı ve diğer otoimmun hastalıklar açısından araştırma yapmak önemlidir. Yıllardır vitiligonun tedavisi için çeşitli araştırmalar yapılmış ancak tam bir netice veren tedavi henüz bulunamamıştır. Ancak, plakları azaltmak ve deri ile uyumunu sağlamak için uygulanan lazer tedavileri olumlu sonuçlar vermektedir.

Excimer lazer ile tedavi

Yazının öncesinde bahsettiğimiz gibi, hastalığın tıbben kabul edilmiş tedavisi henüz mevcut değildir. Bu ve benzeri hasta gurupları, alternatif tıp ve daha kötü ticari zihniyetler tarafından sömürülmektedir. Vitiligo, henüz klasik tıpta tedavi edilemeyen bir hastalık türü olmakla birlikte, plaklarda excimer lazer tedavisi sonrası küçülmeler gözlenmektedir.

Vitiligo tedavisinde başka neler kullanılır?

Kremler:

Kortizonlu kremler: Yaşa ve tutulum alanına uygun, özellikle erken dönemde kullanılan kortizonlu kremler faydalıdır. Ancak, uzun süre, dermatolog kontrolünde olmayan kullanım ile deride incelme, damarlanma, sivilce, tüylenme gibi birçok yan etki ortaya çıkabilir.

Fototerapi (Işık tedavisi):

Ultraviole ışığının farklı dalga boyları kullanılarak yapılan tedavidir. En sık PUVA, lokal PUVA ve dar band UVB tedavileri kullanılır. Fototerapi mutlaka Dermatolog kontrolü altında yapılmalıdır. Solaryum, kozmetik amaçlı kullanılan bir cihazdır, asla tedavi amacı ile kullanılmamalıdır, yanıktan deri kanserine kadar pek çok duruma sebep olabilir.

Greftleme:

Sağlam deri alanından plak olan alana deri nakli çok az hastada hastada faydalı olmuştur ve birçok ülkede yapılmamaktadır. Genellikle tedavi yapılan yerlerde tam pigmentasyon da oluşmaz.

Depigmentasyon tedavisi:

Ciddi tutulumu olan bazı hastalarda en iyi çözüm ciltte kalan pigmentin giderilmesi ve derinin tamamen daha beyaz hale getirilmesidir. Özel bir kimyasal ile yapılır. Bu tedavinin tamamlanması yaklaşık bir yıl alır. Pigment kaybı kalıcıdır.

Güneşten korunma:

Vitiligodaki beyaz alanlar güneşte kolayca yanabilir, bu nedenle en az 30 güneş koruma faktörü içeren güneş koruyucu kremler sürekli kullanılmalıdır. Sadece denize girerken veya güneşlenirken krem uygulaması yeterli olmamaktadır.

Ana Sayfa, Site Yapım

Comments are closed