Yenidoğan bebeklerde cilt bakımı. Dermatoloji Uzmanı Dr. Kadriye Akar, “Yenidoğan bebeklerin cildi çok ince ve çok hassas olduğu için kolayca zedelenebilir. Ancak cilt bütünlüğünün bozulması bebek için bir enfeksiyon riskidir. Bu nedenle bebeğinizin cildine özen göstermelisiniz.” dedi.

Doğumdan sonraki 1-2 gün içinde bebeğin cildinin kuru bir hal aldığını, eklem yerlerindeki deri kıvrımlarının tahriş olup ve çatlayabildiğini belirten Dr. Kadriye Akar “Bu nedenle alerjik olmayan, PH’ı uygun bir losyon ya da süt ile bebeğinizin cildini günde 1-2 kez nemlendirmelisiniz. Bebek yağını cilde direkt sürmek, alerjik reaksiyonlara neden olabilir, sadece banyo sırasında ve sulandırılarak haftada 1 kez kullanılması daha uygundur.” dedi.

Yenidoğan bebeklerde cilt bakımı
Yenidoğan bebeklerde cilt bakımı

Bebekte cilt bakımı nasıl olmalı?

Akar, “Bebeğinizin doğumdan sonra dış dünyaya adaptasyonu sırasında cildinde toksik eritem denilen döküntüler belirebilir. Bu döküntüler sivilce tarzında, sarı-beyaz uçlu ve kırmızı renklidir. Bebeğin vücudunun ve yüzünün çeşitli yerlerinde görmek mümkündür. 7-10 gün içinde geçmesi beklenen bu döküntüler normaldir ve çok yoğun olmadığı sürece herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Eğer döküntüler çoğalırsa cilt uzmanına danışmalısınız.
Pişik oluşumunu önlemek için bebeğinizin altını mutlaka her emzirme öncesinde kontrol etmelisiniz. Bebekler anne sütü ile beslendiklerinde pişik daha az görülür. Ancak altlarında uzun süre kalan kirli bezler pişik oluşumunu hızlandırır. Eğer bebeğinizin poposunda kızarıklık fark ettiyseniz, her alt bezi değişiminde mutlaka koruyucu bir pişik kremi kullanmanızda fayda vardır.

  • Kızarıklık ilerler ve cilt bütünlüğü bozulursa mutlaka çocuk hekimine danışmalı ve doktorunuzun önerdiği tedavi edici pomadları kullanmalısınız.
  • Kaka yaptığı zamanlarda belden aşağısını yıkamanız daha uygun olur.
  • Bebeğinizin kıyafetleri için özellikle pamuklu ve alerjik olmayan kumaşları tercih edin. Yıkarken deterjan ve yumuşatıcı yerine sabun tozu kullanın.” dedi.
  • Bebeğinizi ortamın ısısına uygun giydirin

Yenidoğan bebeklerde cilt bakımı ile ilgili Dr. Akar şunları da ekledi: Bebekleri giydirirken, kendi giysi katımıza bir kat daha ekleyerek giydirmeliyiz. Kendimizden bir kat eksiltiyorsak, bebeğimizden de bir kat çıkarmayı unutmamalıyız. Kabaca biz evde atlet tipi giysilerle gezerken, bebeği battaniyeye sarmamalıyız.
Sıcak ve kuru ortamlar ve rüzgâr ciltte gerilmeye ve buna bağlı tahrişe yol açar. Anne sütü almayan, ek gıdalara geçmiş çocuklarda günlük su gereksiniminin karşılanması, cildin doğal nemini korumakta önemlidir.
Bebeklerin cildinde, cildi güneşe karşı koruyan ”melanin” adlı doğal koruyucu yapılar henüz oluşmaz. Bu nedenle 1 yaşın altındaki bebekleri koruma olmadan güneş ışığına maruz bırakmamalıyız.
Kaynak: Haberler

Categories:

Tags:

Comments are closed