Ameliyatsız Estetik Uygulamalar, Tüm Yazılarımız

Yüz Dolgusu – Dudak Dolgusu

Yüz Dolgusu, Dudak Dolgusu

Dolgu uygulamaları genellikle yüzdeki asimetrileri düzeltmek ve zamanla azalan yağ dokusunu yerine koymak amacıyla yapılır. Bunun yanında, yüzdeki sivilce izlerinin ve ince kırışıklıkların düzeltilmesi için kullanılabilir.

İstediğiniz yüz ve dudak hatlarına kavuşmak için dolgu uygulamasını deneyin.

Yaşla beraber ciltte elastikiyetinde, kollajen liflerde, hyaluronik asitte azalmalar neticesinde kırışıklıklar ve sarkmalar oluşur. Bunların tedavisinde de yüz dolgusu yapılabilir.

Dolgu enjeksiyonlarında sıklıkla tercih edilen madde hyaluronik asittir. Diğer sıklıkla kullanılan madde kalsiyum hidroksi apatittir. Dolgu uygulamasında dikkat edilmesi  gereken önemli unsurlardan biri bölgeye uygun dolgu maddesinin tercih edilmesidir. Örneğin göz altına uygulanabilen madde ile yanakta tercih edilen molekül farklı olmalıdır.

Dolgu maddesi problemli bölgeye enjektör veya kanül yardımıyla uygulanabilir. Gerektiği hallerde lokal anestezik kremler kullanılabilir.

Yüz dolgusu ile kolajen dokusunun azalmasına bağlı yaşlılık görüntüleri düzeltilir.

Dolgu maddesi enjeksiyonu ile yüzdeki sarkmalar, alın, kaş ortası, nasolabial çizgiler, ağız ve göz çevresindeki kırışıklıklar düzeltilebilir. Dudaklarda dolgunluk sağlamak, asimetrileri düzeltmek, burun kaldırmak gibi endikasyonlarda dolgu kullanılabilir. Son yıllarda yüzdeki bazı noktalara uygulanan enjeksiyonlarla lifting etkisinden faydalanılarak yüzün toparlanması sağlanabilir.

Dolgu enjeksiyonu uygulamalarından önce kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar kullanılmamalıdır. İşlemin ardından gelişebilecek hafif morluklar geçicidir. Uyguma sonrası ağır spor aktivitelerine katılmak, hamam sauna gibi yüksek ısıya maruz kalmak dolgu uygulamasının kalitesini azaltabileceğinden kaçınılması gerekir. Özellikle dudak dolgusu sonrasında sıcak içecekler tüketilmemesi önem arz eder.

Dolgu maddeleri genellikle 8-12 ay kalıcılık sağlamakla birlikte kalıcılık kişiden kişiye değişebilir. Dolgu maddesi uygulamaları ile daha genç ve dinamik görünmek mümkündür.

botoks03

Dolgu uygulaması aslında tamamen vücudun azalan dokusunu yerine koymak amaçlıdır.

Dolgu uygulamasına;

  • Yağ pedlerinin azalması nedeniyle orta yüz dediğimiz yanaktaki çökmelerde,
  • Dudak üstündeki çizgilerde,
  • Ağız çevresinden aşağıya doğru inen oluklanmalarda,
  • Gözaltı çökmelerinde,
  • İnce ve kuru dudaklarda başvurabiliriz.