Karbon Peeling; leke tedavisinde, cilt lekelerini yok etmek veya azaltmak amacıyla kullanılır. Aynı zamanda gözenekleri küçülterek, cildi aydınlatmak ve gençleştirmek amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Açık renkli ince tüylerin giderilmesinde de etkili bir uygulamadır.

Karbon peeling lazerle birlikte uygulanır. Cilt yenileyen ve leke tedavisinde kullanılan lazer, karbon solüsyonu ile birlikte kullanılır. Lazer uygulamadan önce, lazerin renk konusundaki etkinliğini arttırmak için cildin yüzeyine karbon solüsyonu sürülür. Ciltte bekletilen karbon, gözenekler tarafından emilir. Böylece ciltte ve gözeneklerin içinde renk artışı gerçekleşir. Ciltte ve gözeneklerin içinde daha fazla renk maddesi girdiği için lazer işlemi daha etkili olur.

Lazerin karbonla birlikte uygulanması ciltte ve gözeneklerin içinde ısı ve ses dalgaları etkisinin daha fazla olmasını sağlar. Lazer işlemi cilt yüzeyinden karbonu kaldırırken bir miktar peeling yapar. Isı ve ses dalgaları ciltte ve gözeneklerin etrafında kollajeni artırır. Böylece ciltte toparlanma ve gözeneklerde küçülme gerçekleşir. Lazerin, ciltte renk maddesini etkilemesi ve peeling özelliği cilt tonunun ve lekelerin açılmasını sağlar.

Karbon Peeling Nasıl Uygulanır?

Söz konusu tedavi, karbon losyonu ve lazer cihazı yardımı ile uygulanır. Özel içeriğe sahip olan karbon sıvısı uygulama alanına sürülür. Karbonun sürülmesinden sonra bir süre sıvının cilt üzerinde kuruması ve maske halini alması beklenir. Karbon kuruduktan sonra üzerinden lazer atışları yapılır. Lazer ile uygulama alanı problem derecesine göre en az 2 tur taranır. İlk turda lazer ile genel bir tarama yapılır. 2. turda ise karbon lazer tarafından yakılır. Bu yakma esnasında karbonu yakarak beraberine alan lazer ışınları deri altına iner ve burada bir tedavi başlatır. Bu işlemler mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır. Çünkü tarama sayısı, dozu, lazerin şiddeti ve uygulama şekli tedavi başarısı açısından oldukça önemlidir. Bu ayarlamalar ise ancak doktor tarafından yapılabilmektedir.

Karbon Peeling Nasıl Etki Eder?

Söz konusu işlem lazer ve karbon etkisinin kombine edilmesi ile ortak bir etkileşim sonucunda başarı gösterir. Karbon cilt altında tedavi etme ve cilt problemlerini engelleme gücüne sahiptir. Lazer ise ısısı ile deride belirli bir dereceye kadar deforme yaratarak derinin iyileştirme mekanizmasını harekete geçirme özelliğine sahiptir. Lazer deri altına inerken karbonuda hızı ile deri altına iter ve hem deri üzerinden hem de altından tedaviye başlama fırsatı bulan karbon daha hızlı çalışır ve cilt gençleştirme başlar. Lazer ile karbon peeling kısaca bu şekilde etki eder.

Kimlere uygulanabilir?

Söz konusu işlemler, sağlık durumu normal değerlerde olan hamile olmayan ve hormonal değerleri normal seviyede seyreden kişilerde yapılamlıdır. Kısacası lazerin herhangi bir olumsuz sonuç doğurmayacağı kişilerde karbon peeling yapılamlıdır.

Kaç seans uygulanmalıdır?

Bu işlem cilt problemi ve yaşalanmasına bağlı olarak uygulanır. Buna bağlı olarak seans sayısı belirlenir. Seans sayısını etkileyen diğer unsur ise cildin tedaviye verdiği yanıttır. Söz konusu işlemde problemsiz denecek kadar az problemi olan ciltlerde seans sayısı 2 – 3’tür.

Ne zaman etkisini gösterir?

Karbon peeling, etkisi ilerleyen seanslarda belli olmaya başlar. Bu nedenle de ilk seans ve etkisi görülmelidir. Son seansı takiben 5 gün içinde nihayi sonuçlar gözlenir.

Comments are closed