Cilt Tipleri, Kuru Ciltler

Kuru Ciltler

Cilt tipleri, yağlı cilt yapısı. Yağ ve ter salgılaması son derece sınırlıdır. Kuru ciltlerde gözenekler küçüktür. Kuru cilt ince bir üst deriye sahiptir. Cilt yüzeyindeki aşırı kuruluk, cildi bakterilere karşı koruyan asit mantonun dengesini bozar. Kuru cildin en büyük tehlikesi erken kırışmasıdır. Özellikle göz çevresi erken yasta kırışır. Yağ salgısı normalin altında olduğundan görünümü mattır. Nem oranı çok düşük cilt daima gergindir. Daha az gözenek olan bölgelerde çatlayan alanlar bulunabilir. Hassas bir temizleyici ile yıkandıktan sonra cildinizde gerginlik hissedersiniz, soğuk hava, rüzgâr, zararlı güneş ışınları, kötü hava şartları cildin kötüleşmesine sebep olabilir. Yanaklardaki deri incedir.

Bu nedenle, kuru ciltler çok hassas olur. Kalıtımdan başka, hormonal sorunlar, özellikle menopoz ve guatr hastalığı, cildin kurumasından sorumlu olabilir. Bunların yani sıra, güneşlenme merakı, yeteri kadar su içilmemesi, aşırı soğuk ve sıcak hava, hatalı bakım ürünleri de cildin kurumasına yol açar.
Kuru ciltlerde erken yaştan itibaren bilinçli bir bakım uygulanırsa, erken yaşlanmanın önüne geçilebilir. Özellikle bu cilt tipinde nemlendirme ve besleme çok önemlidir.

Cilt Tipleri, Yağlı Ciltler

Yağ bezlerinin alırı çalışmasına bağlı olarak, cildin görünümü parlak ve yağlıdır. Buna rağmen solgun gözükür. Parlaklık yüzün her bölgesinde görülür. Gözenekler iri, içi dolu, siyah nokta ve sivilce oluşumuna müsait cilt tipidir. Bu cilt tipinde yağ bezleri fazla çalıştığı için akne oluşma olasılığı daha yüksektir. Yağlı cilt daha uzun süre diri kalır, daha az çizgi oluşabilir, ancak bakımına dikkat edilmezse en büyük tehlikesi sarkmasıdır. Yaşlandıkça kırışıklıktan çok derin çizgiler belirgin hale gelir.
Cildi nemli tutmak bu cilt tipinde önemlidir. Yapılan en büyük yanlış, cildi kurutmak için kullanılan materyallerdir. Güneşte fazla kalmak aknelerinizin izlerini belirginleştirmekten başka bir işe yaramaz. Fazla sabun kullanmamak, ya da sabun kullanımını en aza indirerek, ılık suyla temizlik yapmak en sağlıklı yoldur.

Cilt Tipleri, Karma Ciltler

En sık karşılaşılan deri tipidir. T bölgesi adı verilen alın, burun ve göz çevresi kuru, diğer alanlar ise yağlı görünümdedir. Farklı bölgelerin farklı özelliklerde olması, cilt bakımında farklı bölgeler için farklı ürünler kullanmayı gerektirir.

Normal Cilt Tipi

İronik olarak, adı ‘normal tip’ olmakla birlikte çok az insanda bulunan cilt tipidir. Ne kuru, ne yağlı, ortalama yağ ve neme sahip, normal parlaklıkta, gerginliği mükemmel yapıda cilt tipini tarif eder. Gözaltı ve yanaklar bölgesinde hafif yağlı görünüm olsa dahi, akne görülmez. Burun ve yanaklarda gözenekler fazla olabilir. Bu durum normaldir. Sıcak havalarda yağlı, soğuk havalarda kuru görünmesi de gayet normaldir. İyi bir bakımla son derece uzun süre canlılığını ve gerginliğini korur.

Hassas Ciltler

Hassas Ciltler

Tüm ciltler hassastır. Bazı ciltler yapı olarak alerjik reaksiyonlara daha yatkındır. Bu durum, cildin koruma bariyerinin incelmesinden ortaya çıkan bir durumdur. Sıklıkla; kaşınma, kızarma, pullanma ve döküntülerin oluşmasına yatkın bir cilt tipidir. Açık renk gözlü, açık renk tenli kişilerde hassas cilt tipi görülme sıklığı daha fazladır. Nedeni genellikle kalıtımsal olmasına rağmen; çevresel, mevsimsel etkenler veya kozmetik ürünler sorunu artırabilir.

Comments are closed