PRP ile gençleşme. İngilizce açılımı platelet rich plasma olan PRP Türkçe’ye çevrildiğinde trombositten zengin plazma anlamına gelir. Kişinin kendi kanından elde edilen bir üründür. Hastadan ortalama 10-20cc kadar kan alınır. Bu kan 6-7 dakikalık santrifüj işleminden geçirilir ve ortaya çıkan plateletten zengin plazmalar cilde geri enjekte edilir. PRP Parlaklık ve yenileme için yüze, saç köklerini güçlendirmek içinse saça uygulanabilir. Ayrıca birçok hastalığın tedavisinde de PRP uygulamasından yararlanılır.

Dokularda bir sorun olduğu zaman kan, pıhtı hücrelerini hasarlanan dokuya toplar ve onarılmasını sağlar. PRP ile pıhtı hücreleri kat be kat arttırılır. Problemli bölgeye enjekte edilerek hem çok güçlü hem de çok hızlı sonuç aldırır. Bu hücrelerin içinde bulunan büyüme faktörleri iyileşmede önemli rol oynar. Herhangi bir iyileştirici ürünü krem olarak uyguladığınızda ağız yoluyla aldığınızda iyileşme için beklemeniz gerekir. Bu sürede de istenilen etki elde edilemeyebilir. Ancak PRP direkt derinin altına enjekte edilerek, tedavi edici ürünü sorunlu bölgeye hemen ulaştırır. Üstelik bu ürün tamamen kişinin kendi kanıdır ve zararsızdır.

PRP ile gençleşme

PRP hücrelerinizi yeniler, derinizin hayati özelliklerini destekler. Cilt üzerindeki etkilerine bakarsak; Cildinizi canlandırır, daha parlak bir görünüme kavuşturur. Kırışıklıkları ve çizgileri giderir; cildi gençleştirir. Sivilceleri tedavi eder. Yanık tedavisinde kullanılır. Yüzünüzdeki lekelenmeleri ve yara izlerini yok eder. Gözaltı torbalarını giderir. Saç köklerini güçlendirir. Öte yandan diş ve ortopedi hastalıklarında da PRP kullanılabilir.

PRP nasıl uygulanır?

Hastadan 10-20 cc kadar kan alınır. Bu kan özel bir tüpe alınır. Tüple birlikte özel bir araç içerisinde santrifüj işleminden geçirilir. Bu işlem ortalama 6-7 dakika sürer. Tüpün üstünde sarımsı beyaz bir tabaka belirdiyse santrifüj işlemi tamamlanmış demektir. İşte bu kısım kanınızın zengin hücreleridir ve cildinize enjekte edilecek bölüm burasıdır. Bütün bu işlemler yapılırken hastanın cildine anestezik krem sürülür. Krem yaklaşık 20 dakika beklemelidir. Ardından PRP uygulaması başlar. Hastadan alınıp santrifüjden geçirilen ürün enjektöre alınır ve sorunlu bölgeye enjekte edilir.

PRP ile gençleşme seansı kaç dakika sürer?

Uygulama süresi 10 dakikadan daha azdır. Kanın alınması, ayrıştırma işleminden geçirilmesi, anestezik kremin beklenmesini de eklersek toplam süre yaklaşık 40 dakikadır. Krem sürülmesini istemeyenler için daha kısa zaman alacaktır.

PRP kaç seans yapılmalıdır?

Ortalama 2 hafta aralıklarla yapılan 4 seans yeterli olur ancak bu, kişinin şikayetiyle de alakalıdır. Bazı hastalara 4 seanstan az PRP yeterli olabilirken bazı kişilere ise birkaç seans daha yapılması gerekebiliyor. Yüz parlatma ve gençleştirme amacıyla yapılan PRP işlemini 4 seans bittikten sonra 6-12 ayda bir yenilemeyi öneriyoruz. Böylece kalıcı etki sağlanabilir.

PRP acıtır mı?

PRP enjeksiyonla yapıldığı için iğnenin batması ne kadar acıtıyorsa o kadar acıtabilir. Bu tamamen kişinin acı eşiğiyle alakalıdır. Eğer acı duymaktan çekiniliyorsa işlemden önce anestezik krem sürülebilir. İşlemden sonra acı duyulmaz. Ağrı ise işlem sırasında da işlemden sonra da görülmez.

PRP faydaları

PRP şaşırtıcı sonuçlar verir. Biraz zaman geçtikten sonra iyileşmeyi hissedebilirsiniz. Etkisi birkaç hafta sonra hissedilir. Bir müddet daha bekledikten sonra tam düzelme görülür.

PRP ile gençleşme kalıcı mıdır?

Kalıcıdır. Bunun için seyrek aralıklarla da olsa tekrarlanmalıdır. Tabi ki zamana karşı tekrar bozulmalar olacaktır. Bu PRP’nin etkisini yitirmesiyle ilgili değildir, tamamen doğal yaşlanma sürecinin devam etmesiyle alakalıdır.

PRP Yan etkileri

PRP tamamen hastanın kendi kanından elde edilir. Bu nedenle zararlı bir ürün olması mümkün değildir. Saklandığı malzemede dış havayla temas etmez. Alerjik reaksiyon ya da doku reddi gibi bir olasılık söz konusu olmaz.

Comments are closed