Ameliyatsız Estetik Uygulamalar, Tüm Yazılarımız

Botoks Sağlığa Zararlı mı?

Sorumuz şu: Botoks gerçekten zararlı mı?
Öncelikle ilaç olarak vücuda alınan her maddenin az ya da çok vücuda zarar verdiği bir gerçek. Ancak bu zararın vücut tarafından ne kadar tolere edilebildiği ve fayda zarar eğrisinde nerede durduğu oldukça önemli.

Botoks01
Bir şeyin zararlı olup olmadığı tartışması çok zordur. Vücuda aldığınız her madde bir miktar da olsa zarar verir. Ancak önemli olan fayda-zarar eğrisini bilmektir.

Botoks artık herkesin çok iyi bildiği, tanıdık bir ‘isim’. Bir bakteriden elde edilen ve kasların kontraksiyonunu yani kasılmasını bloke eden bir tür zehir. Vücuda alınan bu zehir vücutta nasıl bir etki bırakıyor ve nasıl bir zararı olabilir?

botoks04
Botoks yaygın bilinenin aksine yılan zehiri değil, bir tür bakteriden alınan toksindir.

Öncelikle bir ilacın güvenilir olup olmadığını anlamak için uzun dönem kullanımında bildirilen etki ve yan etkilere bakılması gerekir. 30 (otuz) yıldır milyonlarca hastada (ki rakam ve süre olarak oldukça tatmin edici bir miktar) denenmiş ve şimdiye kadar toksik bir bildirim olmamış ancak aynı zamanda bir o kadar da popüler olan bir ilaçtan bahsediyor isek, soruların ardı arkası gelmeyecektir.

botoks02
Uzun dönemli ve düzenli kullanımda botoks, kalıcı bir düzelme sağlar.

Kasların bir toksin ile felce uğratılması olarak adlandırılabilecek bu reaksiyon kalıcı bir felç oluşturur mu? Sorusuna verilecek yanıt, şimdiye kadar böyle bir vaka bildirimi olmadığı yönündedir. Yapılan tüm uygulamalarda, botoksun uygulandığı andan itibaren 3-6 ay arasında etkisini kaybettiği yönündedir. Yani uygulama tamamen (uzun etkili ancak) geçicidir.

botoks03
Lütfen! Botoks gibi girişimsel cilt uygulamalarını uzman hekime ve hastane ortamında yaptırınız.

Düzenli botoks yaptıranlarda görülen bir yan etki bildirimi saptanmamış, bununla birlikte botoksu düzenli uygulatan bireylerde kırışıklıkların azaldığı gözlenmiştir. Aynı bölgeye düzenli botoks uygulaması sonucu uygulama yapılan bölgede tekrar kırışıklık oluşmamıştır.

Botoks sadece kırışıklık tedavisinde değil, hiperhidrozis yani aşırı terleme hastalığında son derece başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bir ilacın kullanım alanları tamamen doktora ve bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak değişmektedir. İnsanlar üzerinde etkisi ve yan etkisi bu kadar çok konuşulan ilaç azdır. Aynı zamanda farklı endikasyonlarda kullanılan ilaçlar da öyle.

yüz germe 01
Bir ilacın komplikasyonlarına hâkim olamayacak bireylere ya da kurumlara sadece botoks değil, hiçbir uygulama yaptırılmamalıdır.

Botoks, alışkanlık yapmaz. Tam tersi, bahsettiğimiz üzere düzenli botoks uygulaması sonrası çizgi ve kırışıklıklarda düzelmeler olur. Kulaktan dolma bilgilerin sıklıkla dolaştığı internet ortamında elbette işin ehli olmayan kişilerin abartılı yorumlarına rastlamak da olasıdır. Bu tür ‘yaygaracı’ haberlere itibar edilmemesi gerektiği ortadadır.

Elbette konuyu bu kadar hafif anlatmış olmamız, botoksun her ortamda yapılabileceğini ya da yaptırılabileceğini göstermez. Bir ilacın komplikasyonlarına hâkim olamayacak bireylere ya da kurumlara sadece botoks değil, hiçbir uygulama yaptırılmamalıdır.

Uzmanlık, uygulama sırasında veya sonrasında oluşabilme ihtimali olan komplikasyonları yönetebilme becerisidir.  İşin uzmanına yaptırılmayan uygulamalarda oluşabilecek aksiliklerin gazete haberlerine yansıyan sonuçlarını üzülerek görüyoruz.

Dr Kadriye AKAR