Ameliyatsız Estetik Uygulamalar, Tüm Yazılarımız

Yüz dolgusu sağlığa zararlı mı?

Estetik konular daima ilgi çekicidir. Özellikle; kadının özne olduğu tüm alanlarda yüzyıllar boyunca hep bir mücadele, rekabet, karalama ve bilgi kirliliği kaçınılmaz olarak karşımıza çıkar. Eğer bir işlem ticari ya da estetik açıdan başarılıysa mutlaka karşıtlarını üretir.

dolgu005
Güzelleşme tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir.

Sağlık, özellikle deri sağlığı ve güzellik, konuyla ilgili ya da ilgisiz birçok insanın ilgisine, alakasına odak olmuş bir alan. Zira dediğimiz gibi kadın estetiği her zaman revaçta olan bir sektör. Yazılı tarih nereye kadar ortaya çıkartır bilinmez ancak ‘Kleopatra’dan önce de kadının güzellik arayışının bir sektör olduğunu tahmin etmek zor değil.

Estetik, güzellik ve bu noktada kullanılan yöntemlerin taraftarı olduğu kadar mutlaka karşıtlarının olması da doğal. Bizler, estetik kuralları ve yöntemleri deneyen hekimler olarak dünyada denenmiş, insan üzerinde uzun çalışmalar ve denemelerden sonra, klinik başarısı kanıtlanmış uygulamaları tercih ediyoruz.

dolgu004
Dolgu, vücudun eksilen kısmını yenilemektir.

Dolgu uygulaması da, dünya üzerinde uzun yıllar ve yeterli hasta deneyimine sahip uygulamalardan bir tanesi. Öyle ki uygulamayı kullanan kimler yok ki, sanatçılar,  ünlüler, ev kadınları, yıldızlar, iş insanları, bilim insanları… Liste uzayıp gidiyor. Hem sayı olarak hem de süre olarak o denli çok deneyim var ki dolgu uygulaması ile ilgili.

dolgu003
Dolgunun ne olduğu bilinmeden, zararlı olup olmadığı tartışması gereksizdir. Dolgu, cildin eksilen maddelerini tamamlamaktır.

Dolgu uygulamasının ne olduğunu basitçe anlamadan zararlı olup olmadığını tartışmak çok da anlamlı olmasa gerek. Dolgu, aslında vücudun eksilen kısmını yenilemektir. Zamanla yüzünüzün ya da vücudunuzun herhangi bir noktasının sebum (yağ) dokusu azalır, azalan dokunun yerine yenisi konur ve sorun çözülür. Azalan yağ dokusu deride deformasyona neden olduğu için, yenilenen doku ile ciltteki bozulmuş görüntü gider ve yerine pırıl pırıl bir cilt gelir.

dolgu002
Stres ve gündelik yaşamın olumsuz koşulları içinde, kendini güzel hissetmek için yapılan her şey, psikolojik iyilik haline neden olur ve depresyonu azaltıcı etki yapar.

Yüzünüzde hoşunuza gitmeyen derin çizgileriniz ya da çökmeleriniz olabilir ki, bu konuda yine başvuracağımız yöntem yağ dokusunun yenilenmesidir. Eksilen ya da eksik olduğu düşünülen yağ dokusunun yenilenmesinin organizmaya zarar verecek bir yan etkisi yoktur.

Diğer taraftan, insanların son derece stres altında bir yaşam sürdükleri günümüzde bir parça mutlu olabilmelerini, kendilerini güzel hissetmelerini sağlamak, pozitif anlamda psikolojik destek olmak da son derece önemlidir.

Dolgu uygulamasının, uzman kişiler tarafından yapıldığında, sağlığa olumsuz bir etkisinin olduğunu düşünmüyorum. Buradaki sorun, işin uzmanı noktasında kilitlenmektedir. Botoks ve dolgu uygulaması artık öyle akla hayale gelmeyecek yer ve mekânlarda yapılmaya başlandı ki, akıl tutulması yaşamamak mümkün değil.

dolgu 001
İşin uzmanı olmayan kişilere kesinlikle müdahale yaptırmayın. Sadece cilt için değil, hiçbir rahatsızlık, uzman olmayan kişiler tarafından tedavi edilmemelidir. Sonuçları çok daha ağır olabilecek durumlardan kaçının. LÜTFEN!

Israrla her yazımızda ve TV programımızda belirttiğimiz gibi konunun ne olduğunun bir önemi yok. Konu her ne olursa olsun, mutlaka uzmanına yaptırılması gerekir. Uzman nedir? Uzman, o konunun tüm olumsuzluklarıyla başa çıkabilen kişidir. Uygulama esnasında ya da sonrasında gelişebilecek herhangi bir olumsuz duruma müdahale edebilecek bilgi ve donanımdan yoksun iseniz o konuya müdahale etmeyin ve ettirmeyin.

Sağlığınız değerlidir. Ehil olmayan kişilere asla müdahale yaptırmayın.

Dr. Kadriye AKAR