Ameliyatsız Estetik Uygulamalar, Cilt Hastalıkları, Tüm Yazılarımız

Kılcal Damar Genişlemesinde, Nd-YAG Lazer Tedavisi

Kılcal damar genişlemesi, görülme yüzdesi oldukça yüksek sınıfa dâhil bir hastalıktır. Yüzde Onbeş (%15) gibi rastlanma oranıyla bu şaşırtıcı şekilde sık rastlandığının göstergesidir. Kılcal damarlardaki genişlemeye bağlı rahatsızlığın insanı en çok etkileyen lokasyonu; yüz bölgesidir. Özellikle açık tenli bireylerde çok daha belirgin olan kılcal damar genişlemesi durumu yüzde hassasiyet ve renk değişimi olarak göze çarpar. Birçok nedene bağlı olarak gelişebilen kılcal damar genişlemesinde, yüzdeki kızarıklıklar zamanla genişlemeye devam edeceklerinden görüntüsü kalıcıdır ve kendiliğinden iyileşmezler. İlerleyen durumlarda örümcek ağı benlerinin de gelişme olasılığı vardır.

örümcek ağı kılcal damar
Kılcal damarda örümcek ağı görünümü

Kılcal damar genişlemesinin nedeni şudur, diyebilmek mümkün değildir. Birçok etkenin bu duruma neden olduğu bilinmekle birlikte birçok nedenin kombinasyonu ile de oluşabilir demek yanlış olmaz.

  • Yüz ya da burun ameliyatı sonrası kılcal damar genişlemesi görülürken,
  • Alkol kullanımı,
  • Alerjik reaksiyonlar,
  • İlaç kullanımı,
  • Güneşe maruziyet,
  • Rozase hastalığı,
  • Hormonal değişiklikler ve bu durumda alınan hormon tedavileri gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak da gelişebilir.
kılcal damar genişlemesi
İlerlemiş durumda kılcal damar genişlemesi durumu.

Önceleri, buz ve elektrik tedavisinin kullanıldığı durumlar tedavide etkili sonuçlar vermemiştir. Kılcal damarlara cerrahi operasyon yapmak suretiyle durumu ortadan kaldırmak, günümüz teknolojisiyle olanaklı görünmemektedir.

Bu alanda en başarılı tedavi sonuçları, Nd-Yağ Lazer ile alınmıştır. Halen uygulanmakta olan Nd-Yağ lazer uygulaması ile kılcal damar genişlemesi durumları son derece başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Kalın damarlarda sonuç çok daha etkili olduğu gözlenmiştir.

Nd Yağ lazer ile organizmaya verilen ışık, kanda bulunan ‘oksihemoglobin’ üzerinden etki ederek, bozulmuş damar yapısını ortadan kaldırır. Bu noktada vücuda verilen lazer ışığının derinliği ve yoğunluğu uzman hekim tarafından belirlenerek uygulanır.

  • Yüzde kızarıklık,
  • Burun ve yanak bölgesinde yanma
  • Hassasiyet gibi şikayetleriniz varsa,
Kılcal damar genişlemesi
Görülme sıklığı oldukça yoğun olan Kılcal damar genişlemesi durumunda mutlaka uzman hekime danışılmalıdır.

Mutlaka bir uzman hekime görünmeniz gerekir. Hastalığınızın sadece cildinizle ilgili olup olmadığını ancak uzman bir hekim belirleyebilir. Gerekli incelemeler yapılmaksızın tedaviye başlanmaz.