Kılcal damar genişlemesi (telenjiektazi), görülme yüzdesi oldukça yüksek sınıfa dâhil bir hastalıktır. Yüzde Onbeş (%15) gibi rastlanma oranıyla bu şaşırtıcı şekilde sık rastlandığının göstergesidir. Kılcal damarlardaki genişlemeye bağlı rahatsızlığın insanı en çok etkileyen lokasyonu; yüz bölgesidir. Özellikle açık tenli bireylerde çok daha belirgin olan telenjiektazi durumu yüzde hassasiyet ve renk değişimi olarak göze çarpar. Birçok nedene bağlı olarak gelişebilen hastalıkta, yüzdeki kızarıklıklar zamanla genişlemeye devam edeceklerinden görüntüsü kalıcıdır ve kendiliğinden iyileşmezler. İlerleyen durumlarda örümcek ağı benlerinin de gelişme olasılığı vardır.

Kılcal damar genişlemesi neden olur?

Kılcal damar genişlemesinin nedeni şudur, diyebilmek mümkün değildir. Birçok etkenin bu duruma neden olduğu bilinmekle birlikte birçok nedenin kombinasyonu ile de oluşabilir demek yanlış olmaz.

  • Yüz ya da burun ameliyatı sonrası kılcal damar genişlemesi görülürken,
  • Alkol kullanımı,
  • Alerjik reaksiyonlar,
  • İlaç kullanımı,
  • Güneşe maruziyet,
  • Rozase hastalığı,
  • Hormonal değişiklikler ve bu durumda alınan hormon tedavileri gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak da gelişebilir.

Önceleri, buz ve elektrik tedavisinin kullanıldığı durumlar tedavide etkili sonuçlar vermemiştir. Kılcal damarlara cerrahi operasyon yapmak suretiyle durumu ortadan kaldırmak, günümüz teknolojisiyle olanaklı görünmemektedir.
Bu alanda en başarılı tedavi sonuçları, Nd-Yağ Lazer ile alınmıştır. Halen uygulanmakta olan Nd-Yağ lazer uygulaması ile kılcal damar genişlemesi durumları son derece başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Kalın damarlarda sonuç çok daha etkili olduğu gözlenmiştir.

Nd Yağ lazer ile organizmaya verilen ışık, kanda bulunan ‘oksihemoglobin’ üzerinden etki ederek, bozulmuş damar yapısını ortadan kaldırır. Bu noktada vücuda verilen lazer ışığının derinliği ve yoğunluğu uzman hekim tarafından belirlenerek uygulanır.

Tedavi süresi kişinin durumuna ve kılcal damarların yaygınlığına bağlı olarak değişir. Tedavi sonrası günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Lazer ile tedavi edilen damarlarda işlem sonrası kızarıklık ve damarda belirginleşme görülür. Bu şişlik 2–3 gün içinde kaybolur. Damardaki belirginleşme ise 2–3 hafta kadar sürer. Kademeli olarak kaybolur. Bu dönemde mümkünse varis çorabı kullanılması ve yatıştırıcı krem kullanımı önerilir. Güneşten korunma esastır. Tedaviden sonra net bir ay güneşten korunma istenir.

  • Yüzde kızarıklık,
  • Burun ve yanak bölgesinde yanma
  • Hassasiyet gibi şikayetleriniz varsa,

Mutlaka bir uzman hekime görünmeniz gerekir. Hastalığınızın sadece cildinizle ilgili olup olmadığını ancak uzman bir hekim belirleyebilir. Gerekli incelemeler yapılmaksızın tedaviye başlanmaz.
 
 

Comments are closed