Yüz ve dudak dolgusu uygulamaları genellikle yüzdeki asimetrileri düzeltmek ve zamanla azalan yağ dokusunu yerine koymak amacıyla, bazen de yüzdeki sivilce izlerinin ve ince kırışıklıkların düzeltilmesi için kullanılır. Yaşla beraber, cildimizin elastik yapısı bozulur. Kolajen üretimi azalır. Hyaluronik asitte azalmalar meydana gelir. Bunun sonucunda, kırışıklıklar ve sarkmalar oluşur. Bunların tedavisinde de yüz dolgusu yapılabilir. Dolgu enjeksiyonlarında sıklıkla tercih edilen madde hyaluronik asittir. Diğer sıklıkla kullanılan madde kalsiyum hidroksi apatittir. Dolgu uygulamasında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri bölgeye uygun dolgu maddesinin tercih edilmesidir. Örneğin göz altına uygulanabilen madde ile yanakta tercih edilen molekül farklı olmalıdır.

Yüz ve dudak dolgusu işlemi ne işe yarar?

Dolgu maddesi enjeksiyonu ile yüzdeki sarkmalar, alın, kaş ortası, nasolabial çizgiler, ağız ve göz çevresindeki kırışıklıklar düzeltilebilir. Dudaklarda dolgunluk sağlamak, asimetrileri düzeltmek, burun kaldırmak gibi endikasyonlarda dolgu kullanılabilir. Son yıllarda yüzdeki bazı noktalara uygulanan enjeksiyonlarla lifting etkisinden faydalanılarak yüzün toparlanması sağlanabilir.

Dolgu enjeksiyonu uygulamalarından önce kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar kullanılmamalıdır. İşlemin ardından gelişebilecek hafif morluklar geçicidir. Uyguma sonrası ağır spor aktivitelerine katılmak, hamam sauna gibi yüksek ısıya maruz kalmak dolgu uygulamasının kalitesini azaltabileceğinden kaçınılması gerekir. Özellikle dudak dolgusu sonrasında sıcak içecekler tüketilmemesi önem arz eder.

Dolgu maddeleri genellikle 8-12 ay kalıcılık sağlamakla birlikte kalıcılık kişiden kişiye değişebilir. Dolgu maddesi uygulamaları ile daha genç ve dinamik görünmek mümkündür.

Dolgu uygulamasına;

  • Yağ pedlerinin azalması nedeniyle orta yüz dediğimiz yanaktaki çökmelerde,
  • Dudak üstündeki çizgilerde,
  • Ağız çevresinden aşağıya doğru inen oluklanmalarda,
  • Gözaltı çökmelerinde,
  • İnce ve kuru dudaklarda başvurabiliriz.

Dolgu uygulamasının yan etkileri ve riskleri var mıdır?

Uygulama sonrası enjeksiyon yerlerinde ağrı, şişlik ve kızarıklık, morarma gibi renk değişiklikleri olabilir, bu etkiler 2 – 3 gün içerisinde yok olur. Genel anestezi gerektirmeyen bir işlem olduğu için anesteziye bağlı riskler yoktur. Estetik amaçlı gerçekleştiriliyor olsa da dolgu uygulamasının tıbbi bir işlem olduğu unutulmamalı ve mutlaka uzman ve tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu husus, hem risk oluşturabilecek etkenlerin tespitinde ve önlenmesinde, hem de uygulamanın başarısında önemli bir koşulu oluşturmaktadır.

Comments are closed