Saç dökülmesi. Dökülen saçlarımızın yerine yenisi çıkar mı?

Saç dökülmesi. Dökülen saçlarımızın yerine yeni saç çıkar mı? Bu soru biz hekimlerin, özellikle saç tedavisi ile ilgilenen dermatologların  en çok karşılaştığı soruların başında gelir.

Bir çok yazımızda saç dökülmesinin nedenlerini defalarca anlattığımız için burada kısaca değinmekle yetineceğiz. Konuyla ilgili diğer yazılarımızı merak edenler, saç kökleri ile ilgili ayrıntılı yazımızı okuyabilir. Yine aynı konuyla ilintili videomuzu da izleyebilirler.

Dökülen saçlarımız hormonlarla mı ilgili?

Özellikle erkek tipi saç dökülmelerinin nedenlerinden en önde geleni genetik olanıdır. Genetik olarak dökülen erkek tipi saç dökülmesinin nedeni ise DHT hormonu varlığıdır. DHT hormonu, saç köklerimizde bulunan reseptörlere bağlanarak git gide saç köklerimizin işlevini yitirmesine neden olur. Ancak başlangıç aşamasında tespit edilen bu durum karşısında, PRP uygulaması, mezoterapi, saç lazer uygulaması gibi uygulamalar ile müdahale edilerek süreç yavaşlatılabilir, bazı durumlarda durdurulabilir.

Erken aşamada müdahale edilmeyen bu durumda saç köklerimiz giderek işlevsizleşir, saçlarımız zayıflar incelir ve bebek saçı görünümünü alır. Saç köklerimiz ölme aşamasına geçmeden yapılan müdahalelerin yarısından fazlasında yeni saç çıktığı tespit edilmiştir. Bu aşamada yapılan müdahaleler, saç köklerini canlandırıcı, onarıcı uygulamalar içerir. Özellikle soğuk lazer ya da saç lazeri dediğimiz uygulamada, dökülen saçların yerine saç çıktığı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Dökülen saçlarımızın yerine gelmesi için saç ekimi tek alternatif mi?

Elbette tamamen fonksiyonlarını yitirmiş, işlevsiz kalmış saç kökleri için saç ekimi, tek alternatiftir. Ancak bu aşamaya gelinmeden yapılacak müdahale ile saçlarımızın kurtulması mümkün olabilir. Bu yüzden saçlarınızın dökülmeye, cansızlaşmaya, saç derinizin rahatsız edici hale gelmeden açılmaya başladığını fark ettiğinizde mutlaka dermatolog hekim arkadaşlarımızla görüşün. Tek çare saç ekimi olmayabilir.

Peki, dökülen saçlarımızın yerine yeni saç çıkar mı? Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, saç lazeri uygulaması ile saç dökülmeleri durdurulabiliyor ve dökülen saçların yerine yenisi çıkıyor. Ancak saç köklerinin canlılığını yitirmemiş olması şart. Saç mezoterapisi ya da dökülen saçlarınız için diğer saç uygulamalarına diğer yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Dr. Kadriye AKAR

Comments are closed