Saç lazeri ile dökülen saçlarınızı geri kazanabilirsiniz. Saçlarımızın dökülmesinin birçok nedeni var. Erkeklerde görülen saç dökülmesinin en sık karşılaşılan nedeni hormonal ve genetiktir. Konuyla ilgili olarak “saç köklerimiz ölür mü?” linkli yazımızda ayrıca konuya değinmiştik.

Erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi, testosteron hormonunun alfa-5 redüktaz enzimiyle etkileşime girerek, DHT hormonuna dönüşmesi ve DHT hormonunun saç kökünde bulanan reseptörlere bağlanmasıyla oluşan durumdur. DHT hormonu saç foliküllerdeki reseptörlere bağlanıp, saç kökünü işlevsiz hale getirir. Eğer tedavi edilmezse saç kökü zamanla ölür. Ölen saç kökü tekrar canlanmaz. Ölen saç kökü tekrar saç üretemez.

Dökülen saçlarınızı, saç kökü ölmeden tekrar eski formuna kavuşturabilirsiniz.

Yapılan uygulamalarda, saç kökleri uyarılarak foliküllerin tekrar kalınlaşmış saç ürettikleri çalışmalarla gösterilmiştir. Diyabet hastalarında yapılan uygulamalarda, lazerin uygulandığı bölgede kıllanmanın yoğunlaştığı gözlenmiş, lazer ışıklarının saç çıkarmada etkili olup olmadığı araştırılmaya başlanmıştır.

Bilimsel çalışmalar, ‘Saç Lazeri’ uygulamasının yüzde 60 oranında yeni saç çıkardığını göstermiştir. Saçlarınızın cansız olduğunu düşünüyorsanız, dökülmeleriniz elle tutulur ve gözle görülür şekilde artmışsa, mutlaka dermatolog hekiminizle görüşün. Saç lazeri, erkek tipi saç dökülmesinde, saç mezoterapisi, prp ve diğer uygulamalarla kombine edilerek, saç ekimi aşamasına gelmeden dökülmenizi durdurabilir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi yaşanır mı? Saç lazeri etkili midir?

Elbette. Erkek tipi denmesinin nedeni daha çok erkeklerde görülmesinden kaynaklanır. Ancak bu sadece erkeklerde görülen bir durum demek değildir. Kadınlarda da testosteron hormonu salgılanır. Aynı şekilde alfa-5 redüktaz enzimi varlığında erkeklerde görülen reaksiyon kadınlarda da görülebilir. Bu tip durumlarda saç lazeri uygulaması ile birlikte diğer uygulamalar (Saç mezoterapisi, PRP vb.) kombine edilerek etkili sonuçlar alınabilir.

Saç dökülmesi, lazer uygulaması ile durdurulabilir mi?

Evet. Bu konuda son derece başarılı sonuçlar var. Dökülmeyi tamamen durdurduğumuz çok sayıda vakamız var. Yine de öncelikle muayene olmakta fayda var. Saçlarınıza neyin iyi geleceğini doktorunuz çok daha iyi gözlemleyecektir. Eğer saç lazeri ile saçlarınızın dökülmesinin duracağı kanaatine varırsa sizi yönlendirecektir.

Dökülen saçlarımız lazer uygulaması ile geri gelir mi?

Evet. Eğer saç köklerimiz tamamen ölmemişse, saç lazeri ile saç köklerimiz canlandırılarak, bebek teli şeklinde gözle fark edilmeyen saçlarımız kalınlaştırılarak normal saç görünümüne kavuşturulabilir. Özellikle kadın hastalarımızda, lazer uygulaması ile ilgili son derece başarılı gözlemlerimiz var. Erkek hastalarımızda erken başvurularda etkili sonuçlar gözlüyoruz.

Uygulamada hastalar acı çeker mi?

Kesinlikle hayır. Saç lazeri uygulaması acısız ağrısız bir işlemdir. Uygulama sırasında hastalarımız telefonla konuşabilir, kitap okuyabilir, TV seyredebilir.

Seanslar ne kadar sürer?

Uygulama ortalama 20-30 dk arası sürer. Dediğimiz gibi hastalarımız kesinlikle acı duymadıklarından çok rahat bir seans geçirirler. Uygulama sonrası gündelik yaşamlarına geri dönebilirler.

Uzm. Dr. Kadriye AKAR
Dermatoloji Uzmanı

Comments are closed