Tamamen dökülmüş saçlarda lazer uygulaması etkili midir?

Tamamen dökülmüş saçlarda lazer uygulaması etkili midir? Saç lazeri uygulaması, Saç köklerinin canlı olması halinde, saçların tamamen döküldüğü durumlarda dahi yeniden saç çıkmasını sağlar. Ancak, saç köklerinin durumu önemlidir. Eğer erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz, ‘andro-genetik’ bir saç dökülmesinde, uzun süre önce oluşmuş ‘kellik’ durumlarında, saç kökleri artık canlı değildir. Bu durumda saç lazeri ile yapılacak tedavi dökülen saçları geri getirmeyecektir. Bu durumlarda en etkili uygulama saç ekimidir. Saç lazeri ile kalan saçların dökülmesi önlenebilir.

Obezite cerrahisi, kimyasal tedavi (kemoterapi) sonrası ya da başka nedenlere bağlı saç dökülmesi yaşanmış ve saçlar tamamen kaybedilmişse, saç lazeri uygulaması ile saç çıkması sağlanır. Zira burada köklerin hala canlı kaldığı bilinmektedir.

Canlı kalan köklere uygulanan lazer ışıkları, köklerin uyarılmasını sağlayarak, yeni saç oluşumuna olanak vermektedir. Tüm bilimsel çalışmalarla kanıtlanan bu uygulama, pratik gözlemlerimizde de aynı sonuçları vermektedir.

Saç lazeri uygulaması ile cansız saçlar canlılık kazanmaktadır. Uyarılan saç kökleri daha gür ve kalın saçların çıkmasını sağlamaktadır. Saçlarını uzatamamaktan şikâyet eden kişiler, saç lazeri uygulamasından sonra diledikleri gibi saçlarını uzatabilirler.

Dökülen saçlarınızı saç lazeri uygulaması ile geri kazanabilirsiniz. Eğer günde 150-200 telden fazla dökülme yaşıyorsanız, hemen bir dermatoloğa görünmenizde yarar var. Erkeklerde üst ve yan tarafa dokunulduğunda saçların seyreldiği hissedilir ise, saç lazeri uygulaması saç dökülmesini durdurabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi farklı nedenlere bağlı gelişebilir. Özellikle demir eksikliğinde, saç dökülmesinin arttığı gözlenmektedir. Saç dökülmesi vakalarının farklı disiplinleri ilgilendirebilen bir olgu olduğu her zaman düşünülmeli, mutlaka uzman hekiminizin yönlendireceği tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.

Doğal yöntemler zarar vermez diyerek bilmediğiniz ve hekiminizin tavsiye etmediği losyon, krem, şampuan ya da solüsyonları saçınıza sürmeyin. Bilmeden kullandığınız bu preparatların geri dönüşsüz bir şekilde saç kaybına neden olabileceğini lütfen hatırlayın.

Saçları çok sık yıkamak, uzun süre yıkamamak, yağlarla temizlemek gibi kulaktan dolma bilgileri önemsemeyin. Bilmek istediklerinizi, merak ettiklerinizi iletişim kurabileceğiniz hekimlerinize sorun. Teknolojinin geliştiği, doktorlara ulaşmanın kolaylaştığı bu devirde, ‘kocakarı’ ilacı tabir edilen uygulamalara teveccüh göstermeyin. İletişim hattımızdan bizlerle irtibata geçebilir, sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Dr. Kadriye Akar
Dermatoloji Uzmanı

Comments are closed