Ayak kokusu, mantar ve ozon tedavisi

Ayak kokusu, kadın ya da erkek, her cinsin sorunu olabilir. Sosyal yaşamı olumsuz yönde etkileyen bu duruma çoğunlukla ayaklarda, parmak arası bölgesini tutan bakteriler neden olur. Bu tip bakteriler, oksijensiz ortamda çok daha kolay yaşam olanağı bulduklarından, hızla çoğalma eğilimindedirler..

Ayak kokusunun neden olabileceği birçok sorundan bir tanesi, hekimler tarafından en sık karşılaşılanı, en zor tedavi edileni ise; mantarlardır. Terleme nedeniyle oluşan ayak kokusundan çok daha yoğun bir kokuya sahiptirler.

Bunun nedeni, özellikle ayak bölgesini tutan bakterilerin, ter, yağlar ve bölgedeki ölü deri döküntüleriyle beslenerek, sülfür asit dışkılamalarıdır. Sülfür asit, çürümüş besinlerin çıkardığı kokuya eşdeğer bir koku algısına sahiptir.

Ayak kokusuna neden olan mantarların tedavisi var mıdır?

Mantarlar, vücutta, en zor ve en uzun sürede sağaltılabilen bir tür hastalık durumudur. Hastaların bu durumlarda son derece sabırlı olmaları önemlidir. Klasik tıp bazı mantar durumlarında yetersiz kalabilmektedir. Ancak, ozon tedavisi ile mantar hastalığını bertaraf etmek mümkündür.

Ozon terapisi ile mantar tedavisi

Ozon terapisi, vücutta oluşan, bakteriyel, viral enfeksiyonlarda ve mantarın oluşturduğu hallerde, başarıyla uygulanır. Ozon ile mantar enfeksiyonunun tamamen tedavisi için, uzun bir süreye ve seanslara düzenli olarak devam etmeye ihtiyaç vardır. Zira mantar, son derece inatçı bir organizmadır ve tedavide boşluk olması halinde çok çabuk ürer.

Ozon tedavisi ile birlikte ilaç kullanımı

Ozon tedavisi, bölgesel uygulama yoluyla uygulanan mantar tedavilerinde klasik tedaviye son derece iyi bir alternatiftir. İlaç etkileşimine girmez ve diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Ozon tedavisinden sonra mantar tekrar eder mi?

Klasik ilaç tedavisi ile ozon tedavisinin karşılaştırmalı çalışmalarında, ozon tedavisi ile tedavi edilen hastalarda mantar tekrarlama sıklığının, kimyasal ilaç kullananlara göre çok daha az olduğu ifade edilmiştir.

Ayak kokusu mantar tedavi edildikten sonra geçer mi?

Yazının başında da belirttiğimiz üzere, ayak kokusunun birçok sebebi olabilir. Ayaklarınızi sadece mantara bağlı olarak kokmuyor olabilir. Ancak mantar, ayak kokusunun bir numaralı sebebidir. Yani, ayaklarınızda mantar varsa, kesinlikle çok kötü kokacaktır. Mantar tedavisinden sonra ve sırasında mutlaka

  • Ayaklarınızı her gün sabunla yıkayın.
  • Her yıkamadan sonra ayaklarınızı kurulayın.
  • Gün içinde imkânınız varsa çorap değiştirin.
  • Pudra ile ayaklarınızı pudralayın.
  • Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin.
  • Parmak aralarınızı havalandırın.
  • Mümkünse, deri ya da hava alan ayakkabılar giyin.

Bitkisel ürünler ayak mantarına iyi gelir mi?

Öncelikle, her tedavide olduğu gibi, bu tedavi için mutlaka uzman doktorlara gitmelisiniz. Günümüzde en yaygın bilgilenme aracı olan internette doğru bilgilerin yanında, doğru olmayan, yanıltıcı tedavi içeriklerine ve preparatlarına rastlamak mümkün. Asla hiçbir ürünü, hekim tavsiyesi olmadan kullanmayın. Doğal ilaçlar zarar vermez demeyin.

Ayak kokusu ve ozon terapisi.

Ozon terapisi, alternatif tıp uygulamalarıyla karıştırılmaktadır. Ozon terapisi alternatif tıp uygulaması değildir. Asla diğer uygulamalarla karşılaştırılmamalıdır. Ozon terapisini de, diğer tedavilerde olduğu gibi doktor kontrolünde yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Mümkünse hastane ortamında ve doktor kontrolünde uygulanan ozon tedavisinin, sadece mantarda değil başka uygulamalarda da son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Dr. Kadriye Akar
Dermatoloji&Kozmetoloji Uzmanı

Comments are closed