Ameliyatsız yüz germe işlemi (iplerle) yaş alma, yerçekimi ve sair nedenlere bağlı olarak sarkan cildi toparlamak için yapılan uygulamadır. Öncelikle, yüzümüzün neden böyle bir işleme gerek duyduğunu, yüzümüzün neden sarktığını gözden geçirmekte yarar var. Cildimiz;

  • Yaş alma
  • Yerçekimi
  • Sigara alışkanlığı
  • Alkol kullanımı
  • Yemek alışkanlıkları
  • Kilo alma verme gibi durumlardan olumlu ya da olumsuz olarak etkilenir.

Yaş almaya bağlı sarkmalar neden olur?

Yaşlanma ile birlikte cilt altında bulunan kolajen üretimi azalır. Cilde esnekliğini veren kolajenin azalmasıyla birlikte, cildimiz esnekliğini yitirir. Esnekliğini yitiren cilt yüzeyinde kırışmalarla birlikte, gevşemeler olur. Gevşeyen doku, eski sıkılığını yitirerek, olumsuz yönde gelişimine devam eder.

Yerçekimi sarkmalara nasıl etki eder?

Esnekliğini yitirmiş cilt dokusu, sarkma eğiliminde olur. Yer çekimi, sarkma konusunda son derece acımasız davranır ve tüm dokuları olduğu gibi, yüzümüzdeki dokuları da aşağı tarafa doğru çeker. Bilindiği gibi, yerçekimi, tüm canlıların yerküre üzerinde tutunabilmesini sağlayan yegane güçtür.

Yerçekimi yaşamsal fonksiyonlar için gereklilik iken, yaşlanma belirtilerinden de o derecede sorumludur J. Kuvvetle aşağı çekilen organlarımız zaman içinde sarkarak şekil değiştirir. Spor yapmak ve yaşam biçimi bu durumun erken ya da geç gelişimini belirler.

Spor yaparak kas dokumuzu güçlendirebiliriz ve böylelikle sarkmaları bir nebze olsun geciktirebiliriz. Ancak zamanla sarkma sorunu kaçınılmaz olarak bizi bulacaktır.

Ameliyatsız iplerle yüz germe
Yaşlanma ile birlikte cilt altında bulunan kolajen üretimi azalır. Cilde esnekliğini veren kolajenin azalmasıyla birlikte, cildimiz esnekliğini yitirir.

Sarkmalar spor yaparak önlenebilir mi?

Gençlik zamanlarından itibaren spor yapan kişilerin kas dokusu, diğer dokuları da beraberinde tutar. Böylelikle sert ve sıkı kas yapısı, kendisine tutunan diğer dokuların da sarkmasını önler. Ancak yaşlılıkta, kas dokuları da yerçekiminin etkisine kapılabilir. Özellikle spor yapmanın bırakılmasıyla kaslar erir ve sarkmalar kaçınılmaz olur.

Sürekli spor yapan, sporu hiç bırakmayan kişilerin sarkma sorunlarıyla daha geç tanıştıklarını söyleyebiliriz. Sadece kasların sert ve sıkı olması durumu haricinde, spor dokulara oksijen taşınması işlevini düzenli olarak sağladığından, dokuları uzun süre sağlıklı tutar.

Yaşlanma sürecine girmiş ve sarkmaların görüldüğü dokularda ilerleyen yaşlarda spor, belli bir aşamadan sonra maalesef etkisini göstermez.

Sarkmalara ameliyat ile çözüm

Ameliyat, cilt sarkmaları ve deformasyonlarında etkili bir yöntemdir. Plastik cerrahi bu konuda kesin sonuçlar veren bir tıbbi tercihtir. Bununla birlikte, ameliyatsız çözümleri tüketmeden bıçak altına yatmak, ekonomik ve sağlık açısından belli yükleri de beraberinde getirecektir. Bıçak altına yatmak, zaman, işgücü ve maliyet hesaplarının doğru yapılmasını gerektiren bir süreci içerir.

Yaşlanma sürecine girmiş ve sarkmaların görüldüğü dokularda ilerleyen yaşlarda spor, belli bir aşamadan sonra maalesef etkisini göstermez.
Yaşlanma sürecine girmiş ve sarkmaların görüldüğü dokularda ilerleyen yaşlarda spor, belli bir aşamadan sonra maalesef etkisini göstermez.

Ameliyatsız yanak inceltme

Ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri son derece etkili sonuçlar verir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bilimsel çalışmalar bu yönde yoğunlaşmıştır. Talebin yoğun olduğu; gençleşme ve güzelleşme alanları son dönemlerin gözdesi olmuştur. Lazerli uygulamalar, mezoterapi uygulamaları gibi bir çok uygulama bu konuda cilt tipine ve kişiye göre olumlu sonuçlar vermektedir. Önemli olan kişinin cilt tipi, doku yapısı, beslenme biçimi, alışkanlıkları vb. gibi etkenler olmaktadır. Yanak inceltmek artık ameliyatsız germe işlemleri ile son derece pratik hale gelmiştir. Ameliyatsız yanak inceltme, iple yapılan yüz germe işlemi ile mümkündür.

Ameliyatsız iple yüz germe işleminde ipler ne kadar etkili?

Birçok yöntemin arasında öne çıkan iplerle yüz germe yöntemi belki de en iyi sonucu veren uygulamadır. Elbette her yöntemin kişiye göre değişken etki mekanizmasını göz ardı etmemek gerekir. Ancak tüm uygulamaların yanında en çabuk sonucu aldığımız iple yüz germe yöntemidir desek, yanlış bir cümle olmaz.

Ameliyatsız iple yüz germe yöntemi, uygulamayı müteakip etki göstermeye başlar ve uzun süre etkinliğini devam ettirir. Yüz sarkması için ameliyatsız çözümler sunan iplerle uygulanan işlem son derece etkilidir.

Ameliyatsız iple yüz germe işlemi nasıl yapılır?

İple yüz germe işlemine uygun cilt tiplerinde, hekim, ameliyat ipleri olarak bildiğimiz iplerle sarkmış dokuları toparlayacak bir uygulama planlar. Ameliyat ipleri, sarkmış dokuların sabit dokulara asılması yöntemiyle uygulanarak, dokuların yer çekimi etkisine negatif yönde çekilmesi ile uygulanır.

Lokal anestezi altında yapılan uygulamada ipler doku altına “kanüller” yardımıyla yerleştirilerek uygulanır. Yüz tipine, cildin uygunluk durumuna ve dokuların yapısına uygun olarak farklı ipler kullanılır. Hangisinin daha iyi olduğu konusu tamamen hastanın durumuna ve hekimin uygun görmesine göre değişir. Kullanılan iplerin kullanıldığı alanlar farklı olduğu gibi, kullanıldığı durumlar da farklıdır.

Ameliyatsız yüz germe
Ameliyat ipleri, sarkmış dokuların sabit dokulara asılması yöntemiyle uygulanarak, dokuların yer çekimi etkisine negatif yönde çekilmesi ile uygulanır.

Ameliyatsız yüz germe işleminin etkisi ne zaman görülür? Ne kadar sürer?

Uygulama esnasında gözle görülür değişim gözlenir. Uygulama sonrası yüzde kızarıklık, uygulamanın getirdiği şiş görünümün iyileşmesiyle birlikte etki gözlenir. Tam etkinin görülmesi 1,5-2 ay gibi bir süre sonra olur.

Metabolizmanın etkinliğine, kişinin yaşam şekline, alkol kullanımı, sigara vb. alışkanlıklarının olup olmamasına göre etkinliği 1,5-2 yıl sürer.

Ameliyatsız yüz germe işleminde kullanılan ipler kendiliğinden yok olur mu? Yok olması ne kadar sürer?

Yüz germe işleminde kullanılan ipler, ameliyat ipleri olup, uygulamayı müteakip belirli bir süre sonunda kaybolurlar. İplerin özelliğine, dokunun durumuna göre iplerin kaybolma süresi değişir. Vücut savunma mekanizmasının çalışma durumu da iplerin ömrünü etkileyen süreçtir. Kullanılan iplerin özelliğine göre değişen aralıklarla 12 ay ile 24 ay arasında değişen sürelerde yok olurlar.

Uzm. Dr. Kadriye Akar, Dermatoloji&Kozmetoloji Uzmanı

Comments are closed