PRP tedavisi nedir?

PRP tedavisi nedir? İngilizce adı; “Platelet Rich Plazma” olan ve trombositlerin zengin miktarda bulunduğu plazma olarak çevrilebilir. Trombosit (platelet)ler, yaralanma hallerinde kanın pıhtılaşmasını sağlayan yapılardır ve bol miktarda büyüme faktörü içerirler. Büyüme faktörü açısından zengin olan trombositler, yara iyileşmesinde de önemli role sahiptirler.

PRP, Kişinin kendisinden alınan kanın özel bir işlemden geçirilmesi ile elde edilir. Vücuttan alınan kan, santrifüje edilerek, plazmanın ayrıştırılması sağlanır. Plazma, trombosit yoğunluğuna sahip olan sarımtırak bir sıvıdır. Bu sıvı enjektörle vücuda geri verilir.

PRP tedavisi kozmetik dermatolojide kullanımı

Kozmetik dermatolojide PRP, cilt gençleştirme, yara izleri tedavisi, kırışıklıkların düzeltilmesi gibi alanlarda kullanılan tamamen doğal bir tedavi seçeneği oluşturur. Kişinin kendi kanından elde edildiği için herhangi bir yan etki riski oluşturmaz ve son derece güvenilir bir alternatiftir.

Kozmetik dermatolojide PRP’nin cilt gençleştirme terapisinin yanında, diğer tedavi alanlarında da PRP son derece güvenle ve etkili olarak kullanılmaktadır. Saç tedavisinde kullanılan PRP, incelmiş, dökülen saçlara muhteşem bir dolgunluk kazandırmakta, dökülmeleri önleyerek, canlı saçlara ve sağlıklı saç derisine kavuşmanıza olanak tanımaktadır.

PRP tedavisi hangi tedavilerde kullanılır?

Platelet ya da bilinen adıyla trombositlerin, büyüme faktörleri içerdiğinden ve yara iyileşmelerinde önemli rol oynadıklarından bahsetmiştik. Bu özelliğiyle, kozmetik dermatolojide yaygın olarak kullanılan PRP, diyabet hastalarının, iyileşmesi zor yaralarının tedavisinde, yara iyileşme sürecini olumlu olarak etkilemek amacıyla kullanılır.

PRP aynı zamanda, varislere bağlı yaralarda, tendon yaralanması, tenisçi dirseği (tendinit) gibi rahatsızlıklarda, diş operasyonlarında, özellikle implant tedavilerinden sonra, yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılır ve başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.

Anti aging uygulaması olarak PRP

Yaş, yer çekimi, çevresel faktörler, yaşam alışkanlıkları gibi farklı nedenlere bağlı oluşan cilt sarkmalarımızın temelinde, cilt dokusunun elastikiyetini koruyan kolajen azalması vardır. Kolajen, cilde esnekliğini veren yapısıyla, eksikliğinde, cildin kırışmasına, yer yer çökmesine ve sarkmasına neden olur.

PRP, içerdiği büyüme faktörleri ile, cilde esneklik kazandıran lifleri ve kolajeni tetikler ve cildin esneklik kazanmasını sağlayacak dokuyu harekete geçirir. PRP uygulamasını müteakip, cildin esnekliğinde artış, ciltte parlaklık, ilerleyen seanslarda ise kırışıklıklarda açılma ve gençleşme görülür.

PRP, tamamen doğal bir tedavi alternatifidir. Kişiye; yabancı, kimyasal bir madde vermeden, muhteşem sonuç almamızı sağlayan doğal bir tedavi seçeneğidir.

PRP tedavisi uygulaması

 • Deriye esneklik ve parlaklık kazandırır.
 • Saç dökülmesini önler, saçları güçlendirir.
 • Kırışıklıkları açar
 • Yüzdeki çökmeleri tedavi eder.
 • Cilt hasarında deriyi yeniden yapılandırır.
 • Lazer gibi işlemler sonrasında cildi hızla tamir eder, iyileşmeyi hızlandırır.

Kimler uygular?

PRP işlemi, uzman doktorlar tarafından uygulanır. Öncelikle hastadan alınan kan, steril şartlarda özel bir tüpün içine konulur. Sonrasında kan, içinde özel bir jel bulunan tüpe yerleştirilir. Santrifüj cihazına konulan tüpteki kanın içindeki maddeler 5 ila 10 dakika içinde ayrıştırılır. Kanın, tronbositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı, kanın diğer kısmından ayrıştırılmış olur. Elde edilen plazma, enjeksiyon yöntemi ile ilgili alana uygulanır.

PRP tedavisinin özellikleri

 • Uzun etkilidir.
 • Deriyi doğal biçimde canlandırır, yapılandırır.
 • Sadece yeni kolajen oluşumunu değil, cildin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.
 • Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” giderir.
 • Diğer uygulamalarla kombine edilebilir.
 • Yan etkisi olmayan, doğal bir tedavi seçeneğidir.

Dermatoloji&Kozmetoloji Uzmanı
Dr. Kadriye Akar

Comments are closed