Botoks ile ilgili merak edilen sorular

Botoks ile ilgili merak edilen sorular. Botoks, üzerine en çok yazı yazılan, en çok soru sorulan, uygulama alanı her geçen gün genişleyen popüler bir uygulama yöntemi. Bu yazımızda botoks ile ilgili merak edilen sorulara yanıt aradık.

  • Nedir?
  • Yaş sınırlaması var mıdır?
  • İleri yaşlarda uygulanır mı?
  • Çehremi değiştirir mi?
  • Bakışlarım bundan nasıl etkilenir?
  • Uygulamanın vücuda zararı olur mu?
  • Uygulama başka hangi hastalıklarda kullanılır?

Clostridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen bir ilaçtır. Bölgesel olarak uygulanır ve uygulandığı bölgedeki kasları bloke ederek etki gösterir. Bilinenin tersine, yılan zehiri değildir. Kozmetoloji ve Dermatoloji ’de yıllardır kırışıklık tedavisinde kullanılan etkili bir tedavi yöntemine de adlandırmış bir ticari markanın ismidir.

Zamanla, dokulara elastikiyet veren kolajenin azalmasına bağlı cilt kırışmaları oluşur. Sebum üretiminin yavaşlaması, kolajenin azalması, zamanın olumsuz etkileri birleşir ve ciltte kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Tüm bu nedenler için ayrı ayrı tedavi seçenekleri kullanılmakla birlikte, botoks, çabuk etkili olması sebebiyle en çok tercih edilen bir kozmetik dermatoloji seçeneği olmaya devam etmektedir.

Botoks uygulaması için bir yaş sınırlaması var mıdır?

Lokal etkili bir ilaçtır. Bu yüzden uygulama yaşında bir sınırlama yoktur. Hekimin öngördüğü yaş uygunsa kullanılabilir. Özellikle mimik kullanımının; ilerideki dönemlerde belirgin ve derin çizgiler oluşturabileceği göz önüne alındığında tedaviye erken yaşta başlanması olumlu olur.

Kaş çatma alışkanlığının bilinçli yok edilmesinin mümkün olmadığı hallerde uygulama, ileriki yaşlarda buna bağlı kozmetik sorunun oluşmasını azaltacak hatta önleyecektir. Diğer endikasyonlarda, hekimin yönlendirmesiyle küçük yaşlarda da uygulanabilir.

İleri yaşlarda uygulanır mı?

İleri yaşlarda, sinir ve kas sistemi yapısal olarak değişir. Bu yüzden uygulama istenen sonuçları vermeyebilir. Yazımızın başında belirttiğimiz üzere esnekliğini yitiren kas dokusunun bloke edilmesi yerine, elastikiyeti kazandıracak farklı uygulamalar kullanılması çok daha yerinde olacaktır.

Azalan kolajeni tetikleyerek kolajen üretimini arttırmak, yüzde oluşan sarkmaları iplerle tedavi etmek, lazer uygulamalarıyla cildi canlandırmak gibi ameliyatsız estetik uygulamalara başvurulabilir.

Botoks çehremi değiştirir mi? Bakışlarım bundan nasıl etkilenir?

Uygulamasının çehrenizde yaratacağı değişiklikler, sizin talebinize, hekimin uygulamasına bağlıdır. Göz çevresine yapılan uygulamanın fazla olması, bakışlarınızı değiştirecektir. Ancak bununla birlikte, göz kaslarına uygulandığında, şaşılığı ortadan kaldırır.

Öncelikle uygulama yaptıracağınız hekiminizle ne istediğiniz konusunda net olarak konuşmalısınız. Bununla birlikte botoks uygulaması, kalıcı olmadığı için, istemediğiniz sonuçlara en fazla 6 (altı) ay süreyle katlanmanız gerekeceğini bilmelisiniz.

Botox uygulamasının vücuda zararı olur mu?

Endikasyon, doğru koşullar ve uzman hekim kontrolünde olduğu sürece botoks uygulamasının bir zararından bahsedilemez. Zira botoks, sistemik değil lokal bir uygulamadır ve sadece uygulandığı bölgeyle ilintilidir. Vücut mekanizmasının diğer bölgelerine zarar vermez.

Bununla birlikte, yapısal kas tutulmalarına bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılabilen lokal bir ajandır.

Kırışıklık tedavisi dışında botoks hangi hastalıklarda kullanılır?

Kırışıklık tedavisi dışında, botoks da tüm ilaçlarda olduğu gibi, farklı endikasyonlarda kullanım aşamaları değerlendirilmiştir. Belki de: “botoks, dünya üzerinde farklı endikasyonlarda en çok denenen tedavi yöntemidir” desek, abartılı bir cümle kurmamış oluruz.

Botoks, çene sıkmalarında, diş gıcırdatmalarında, idrar kaçırma sorunu olanlarda, migrende güvenle kullanılmaktadır. Bununla birlikte şaşılıkta kullanımı gibi birçok alanda hem tedavide kullanılmaya hem de çalışmalarda denenmeye devam etmektedir.

Botoksla ilgili sorular geldikçe yazmaya devam edeceğiz.

Dr. Kadriye Akar
Dermatoloji&Kozmetoloji Uzmanı

Comments are closed