Kimyasal Peeling, adı kimyasal ancak içinde kullanılan maddeler tamamen doğal meyve asitleridir. Adında ‘Kimyasal’ olan her şeye temkinli yaklaşır olduk. Doğal olarak, yaşadığımız deneyimler, medya, dost ve arkadaş çevresinden duyulanlar ile pekişen, ‘kimyasala karşı bir uzak duruş’, normal karşılanabilir. Bununla birlikte, her konuda olduğu gibi, bu konuda da yarım bilgilerle hareket etme alışkanlığımızdan kurtulamadık. Başta da belirttiğimiz gibi adı kimyasal olan bu peeling, özünde meyve asitlerinden oluşan bir bileşik.

Kimyasal Peeling Nedir?

Peeling İngilizceden dilimize gelen, henüz Türkçeleştiremediğimiz bir kavram. Tıp alanında, kaynağına atfederek isim kullanma alışkanlığı burada da kendini göstermiştir. Dilimize yerleşmek üzere olan bir sözcüktür ‘Peeling’ ve ‘Deriyi Soymak’ anlamında kullanılır. Kimyasal peeling de, kimyasal maddelerle deriyi soymak, yenilemektir.

Kimyasal Peeling Nedir?
Kimyasal Peeling, adı kimyasal ancak içinde kullanılan maddeler tamamen doğal meyve asitleridir.

Ne için kimyasal peeling?

Derimizin dış tabakasında, zamana, yaşlanmaya, yaşam tarzına ve diğer yaşamsal etkilere bağlı olarak oluşan lekelenmeler, izler ve yaşlanma belirtileri gibi olumsuz gelişimler, istenmeyen bir cilt oluşturur. Eskiyen, yaşlı ve lekeli görünüme sahip cildimizin geri dönüştürülmesi ve cildin parlak görünümünü geri kazanması için uygulanır.

Peeling Yöntemi Nasıl Belirlenir?

Kişinin cilt yapısına, elde edilmek istenen sonuca göre Peeling;

 • Yüzeysel,
 • Orta ve
 • Derin Peeling olmak üzere üç yöntemle yapılır.

Hangi yöntemin uygulanacağına; dediğimiz gibi, tamamen hastanın cilt tipi, elde edilmek istenen sonuca göre dermatolog karar verir. Cilt lekeleriniz yüzeyelse, derin Peeling yapılmaz. Aynı şekilde cilt renginizin tipine göre kullanılacak ilaç belirlenir ve ona göre tedavi uygulanır.

Peeling, yani cilt soyma işlemi farklı birçok yola ve yöntemle yapılabilir. Peeling adını, uygulama şeklinden alabildiği gibi; yöntemden, kullanılan üründen ve ilaçtan da alabilir.
Peeling, yani cilt soyma işlemi farklı birçok yola ve yöntemle yapılabilir. Peeling adını, uygulama şeklinden alabildiği gibi; yöntemden, kullanılan üründen ve ilaçtan da alabilir.

İçeriği Nedir?

Yazının öncesinde bahsettiğimiz üzere, adı kimyasal olan bu Peeling türü aslında tamamen organik meyvelerin asidinden elde edilir.

 • Glikolik asit; üzümden,
 • Sitrik asit; limondan,
 • Malik asit; elmadan,
 • Laktik asit sütten elde edilir.

Peeling sadece kimyasal maddeler ile mi yapılır?

Peeling, yani cilt soyma işlemi farklı birçok yola ve yöntemle yapılabilir. Peeling adını, uygulama şeklinden alabildiği gibi; yöntemden, kullanılan üründen ve ilaçtan da alabilir. Örnek, ‘Karbon Peeling’ yüze karbon sürülerek uygulanır. Lazer yardımıyla yapılan peeling işlemi yüze sürülen karbon solüsyonundan alır.

Kimyasal Peeling niçin uygulanır?

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var ki, Peeling yöntemiyle cilt soyma işlemi, derimizin üst yüzeyini temizleyerek, yenilenmesini ve uygulanan lokasyonda deri altı dokuların uyarılmasını sağlar. Özellikle cilde esneklik kazandıran kolajen salgısını tetikleyerek üretiminin artmasına yardımcı olur.

 • Ciltte oluşan lekelenmelerin tedavisinde
 • Akneli ciltlerde akne ve akne izi tedavisinde
 • İnce çizgilerin yok edilmesinde
 • Donuklaşmış, matlaşmış cilde yeniden canlılık ve esneklik kazandırmak amacıyla yapılır.
Cilt tipinin durumuna ve uygunluğuna göre uzman ne tür bir Peeling uygulayacağına karar verir ve bunu sizinle paylaşır.
Kimyasal Peeling olarak adlandırılan Peeling yöntemi, organik meyvelerin asitlerinden elde edilir ve aslında tamamen organiktir.

Kimyasal peeling fiyatı nedir?

Kimyasal ya da diğer tüm cilt uygulamalarında fiyat için mutlaka uzman hekimlerin kontrolünde işletilen hastane, klinik ya da muayenehanelerden fiyat alınız. Bunun dışında fiyat teklifi veren merkezlerde işlem yaptırmanız, komplikasyon oluştuğunda size çok daha pahalıya gelecektir. Hiçbir cilt uygulamasında sadece fiyatına bakarak seçim yapmayın. Fiyatlar için iletişim bölümümüzden bizlere ulaşabilirsiniz.

Özetle

 • Bu peeling yöntemi, organik meyvelerin asitlerinden elde edilir ve aslında tamamen organiktir.
 • Meyve asitlerinden ve sütten elde edilen asitlerin yararı eski çağlardan beri bilinmekte ve kullanılmaktadır. Örneğin ‘Cleopatra’nın meşhur süt banyosu, en iyi bilinen uygulama örneği olarak gösterilebilir.
 • Uygulaması kesinlikle dermatoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır.
 • Cilt tipinin durumuna ve uygunluğuna göre uzman ne tür bir Peeling uygulayacağına karar verir ve bunu sizinle paylaşır.
 • Lütfen Peeling yapıyorum diye cildinize olmadık şeyler sürmeyin. Cildinizle ilgili her türlü sorununuz için dermatologlardan yardım alın.

Uzm. Dr. Kadriye Akar, Dermatoloji & Kozmetoloji Uzmanı

Comments are closed